Türk Ceza Hukukunda ihaleye fesat karıştırma suçu
The crime of bid rigging in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 880376
  2. Yazar: REVNA CEBECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALUK TOROSLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Devletin harcama ve gelir getirici işlemlerinden olan kamu ihaleleri, devleti doğrudan ilgilendirmelerinin yanı sıra ekonomik ve sosyal boyutları dolayısıyla hem ihaleye katılan isteklileri hem de toplumun genelini doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemektedir. Bu sebeple kamu ihaleleri yasal düzenlemelere, ilgili düzenlemelere aykırılıklar ise kanuni şartların gerçekleşmiş olmasına bağlı olarak idari ve cezai yaptırımlara tabii tutulmaktadır. Kamu ihalelerinin düzenlendiği temel iki kanun 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve 4734 sayılı Kamu İhale Kanunudur. Kamu ihalelerine ilişkin usul, esas ve ilkeler belirlenerek kamu ihalelerinin işleyişi yasal bir zemine oturtulmuştur. Kamu ihalelerinin hukuka ve kanuna uygun olarak yürütülmesini teminen 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında ihaleye fesat karıştırma suçuna yer verilerek ihale sürecinde meydana gelecek birtakım fiiller cezai yaptırıma bağlanmıştır. Çalışmamızdaki temel amaç devleti ekonomik ve sosyal açıdan büyük ölçüde etkileyen ve ilgilendiren kamu ihalelerindeki usulsüzlüklerin ve dolayısıyla da ihaleye fesat karıştırma suçunun incelenmesidir. Bu doğrultuda ilk olarak kamu ihalelerinin tarihsel ve kavramsal çerçevesine yer verilecek, daha sonrasında ise usulüne uygun ihale süreci ve bu süreçte uyulması gereken ilkelerle sakınılması gereken yasaklı davranışlar incelenecektir. En nihayetinde ise ihaleye fesat karıştırma suçu detaylı olarak irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Public procurements are essential on the occasion of their economic and social consequences on the community as well as their direct concern to the government. For this reason, public procurements are legally regulated and violations of those regulations can be subject to administrative and/or penal sanctions. The two fundamental legislations governing public procurements are the State Procurement Law No. 2886 and the Public Procurement Law No. 4734. The procedures and principles regarding public procurements have been determined and the functioning of procurements have been placed on a legal basis. In order to ensure that the public procurements are being conducted in accordance with the law, some unlawful acts are regulated as bid rigging and subject to criminal sanctions within the scope of the Turkish Penal Code No. 5237. The main purpose of this study is to examine the irregularities in public procurements, which greatly affect and concern the government economically and socially, and therefore the crime of bid rigging. In this direction, firstly, the historical and conceptual framework of public procurements will be covered, and then the process and the principles to be followed in procurement process and illegal practices will be examined. Finally, the crime of bid rigging withing the Turkish Penal Code will be scrutinized.