Akran değerlendirme uygulamalarının üniversite öğrencilerinin yazma becerisine ve yazma tutumuna etkisi
The effect of peer evaluation practices on the writing skills and writing attitude of university students
- Tez No: 880385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada akran değerlendirme uygulamalarının eğitim fakültesi öğrencilerinin yazma becerisine ve yazma tutumuna etkisi araştırılmış ve öğretmen adaylarının akran değerlendirme ile ilgili görüşleri alınmıştır. Karma yöntemin kullanıldığı çalışmada nicel verileri toplamak için“Yazma Becerisi Dereceli Puanlama Anahtarı”ve“Eğitim Fakültesi Öğrencileri İçin Serbest Yazma Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verilerin toplanmasında ise yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Gaziantep Üniversitesi Nizip Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 140 öğrenci (70 deney grubu 70 kontrol grubu) oluşturmaktadır. Araştırmanın nitel bölümü için her gruptan 10'ar öğrenciyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 10 hafta boyunca deney grubuna akran değerlendirme uygulamalarıyla yazma eğitimi verilirken kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle yazma eğitimi verilmiştir. Çalışmada elde edilen nicel veriler SPSS programında istatiksel olarak çözümlenmiştir. Çözümlemede karşılaştırılan grupların özelliğine göre bağımlı ya da bağımsız gruplar t-testleri uygulanmıştır. Çalışmanın nitel bölümü için öğrencilerin görüşme formuna verdikleri cevaplar söylem çözümlemesi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre akran değerlendirme uygulamalarının öğrencilerin hem yazma becerisini hem de yazma tutumunu olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Akran değerlendirme uygulamalarının farklı düzeydeki öğrenciler için hem yazma becerisinin geliştirilmesinde hem de diğer dil becerilerinin geliştirilmesinde daha çok kullanılmasına ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of peer assessment practices on the writing skills and writing attitudes of education faculty students were investigated and the opinions of prospective teachers about peer assessment were taken. In the mixed method study,“Writing Skills Rubric”and“Free Writing Attitude Scale for Faculty of Education Students”were used to collect quantitative data. A semi-structured interview form was used to collect qualitative data. The study group of the research consists of 140 students (70 experimental group, 70 control group) studying at Gaziantep University Nizip Faculty of Education. For the qualitative part of the research, interviews were conducted with 10 students from each group. In the study, the experimental group was given writing training using peer assessment practices for 10 weeks, while the control group was given writing training using traditional methods. The quantitative data obtained in the study were analyzed statistically in the SPSS program. In the analysis, dependent or independent groups t-tests were applied depending on the characteristics of the compared groups. For the qualitative part of the study, the students' answers to the interview form were analyzed using the discourse analysis method. According to the results of the research, it was seen that peer assessment practices positively affected both students' writing skills and writing attitudes. Suggestions are included regarding the greater use of peer assessment practices for students at different levels, both in developing writing skills and other language skills.