Viyolonsel eğitiminde Türk halk müziklerinin ve çocuk şarkılarının düzenlenmesi üzerine bir çalışma
A study on arrangement of Turkish folk music and children's songs in cello education
  1. Tez No: 880400
  2. Yazar: FATİH KARADURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, viyolonsel eğitiminde Türk Halk Müziklerinin ve çocuk şarkılarının düzenlenmesine yönelik olup, viyolonsel eğitimine yeni başlayan öğrencilerin daha rahat ve daha verimli şekilde viyolonsel eğitimine başlamaları için kulaklarında olan halk türkülerini ve okullarda öğretilen Türk halk müziği ve çocuk şarkılarını hem pozisyon olarak hem de yaylar ve parmak numaraları ile düzenleyerek, başlangıç seviyesinde viyolonsel eğitimindeki güçlükleri en aza indirmek üzerine yapılandırılmıştır. Bu araştırmada seçilen Türk halk şarkıları ve çocuk şarkıları, ses aralığı ve makamsal ya da tonal açısından bazı başlıklar altında sınıflandırılmıştır. Araştırmada yer alan halk şarkıları ve çocuk şarkıları ses aralığı ve makamsal yönden başlangıç viyolonsel eğitimine uygunluğu belirlenen ve çeşitli yörelerden alınan eserlerden ve ilkokullarda öğretilen eserlerden oluşmaktadır. Bu örnekler seçilirken tesadüfî örneklemden yararlanılmıştır. Bu çalışmada, viyolonsel eğitimine yeni başlayan öğrencilerin, viyolonseli öğrenme aşamasında kulaklarında olmayan ezgilerin öğreniminde bu ezgilere karşı ön yargılı olmaları ve yeterince motive olamamalarının önüne geçmek ve daha verimli çalışmalar yapmak, halk şarkılarının ve çocuk şarkılarının düzenlenerek yeni bir metot yaparak yeni başlayan öğrencilerin viyolonsel eğitimine katkıda bulunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is aimed at the arrangement of Turkish Folk Music and children's songs in cello education to maket them start in and productive way.It is structured to minimize the difficulties in cello education at the beginner level by arranging it with finger numbers.Finger number and springs and also positions for childen's songs and Turkish folk music taught at schools. The Turkish folk songs and children's songs selected in this research are classified under some titles in terms of vocal range and modal or tonal. The folk songs and children's songs included in the research consist of the works taken from various regions and the works taught in primary schools, which were determined to be suitable for the beginning cello education in terms of vocal range and modality. Random sampling was used while selecting these samples. In this study, it is aimed to prevent the students who are new to cello education from being prejudiced against these melodies and not being motivated enough in the learning of the melodies that are not in their ears at the stage of learning the cello, and to work more efficiently, to contribute to the cello education of the beginner students by making a new method by arranging folk songs and children's songs. intended to be. In this study,it is aimed to cantribute the students cello education by preventing them to be prejudiced against the melodies,to whichthey are not used,not to be motivated enough and to work productive,and to create a new method by arranging folk songs and children's songs.