Manas Destanı'nın minyatür sanatı teknikleriyle resimlendirilmesi
Illustration of the manas epic with miniature art techniques
- Tez No: 880410
- Danışmanlar: PROF. FİLİZ ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Minyatür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Destanlar, bir toplumun kültürel özelliklerini yansıtan ve bu değerleri nesilden nesle aktaran sözlü ve yazılı edebiyat metinleridir. Her milletin tarihi, ulusal hikayeleri, destanları ve efsaneleriyle başlar ve bu önemli eserler, toplumda yüzlerce yıl yaşar. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan ve kültür seviyesi bakımından çeşitli derecelerde bulunan Türk halklarının destanları arasında Kırgızların“Manas Destanı”da önemli bir yere sahiptir. Destanlar, tarihi belgeler olmasa da içlerinden çıktıkları tarihi yansıtan ve tarihle bağlantılı yönlere sahip edebi eserlerdir. Türk tarihi, Türk destanlarını şekillendirmiş ve onlara damgasını vurmuştur. Destanlarda kahramanlık unsuru ön plandadır ve olaylar genellikle bir şahıs etrafında gelişir. Kırgızlara ait olan ünlü destan Manas da, asıl kahraman Manas'ın merkezinde olduğu olayları anlatır ve Türk bozkır hayatına ait önemli değerleri barındıran bir eserdir. Bu tez çalışması kapsamında, Manas Destanı'nda yer alan olay, kişi, motif ve kavramlar incelenmiş ve buna göre seçilen altı sahne Minyatür sanatına ait kompozisyon/renk/uygulama teknikleriyle resimlendirilmiştir. Özgün olarak tasarlanmış olan sahnelerde Minyatür sanatına ait tarama, akıtma, noktalama teknikleri ile guaj, akrilik, 22 ayar sarı ve yeşil altın kullanılarak aherli ve mühreli kağıtlar üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epics are oral and written literary texts that reflect the cultural characteristics of a society and transmit these values from generation to generation. The history of every nation begins with national stories, epics and legends, and these important works live in society for hundreds of years. Among the epics of Turkish people living in different parts of the world and at various levels in terms of cultural level, the Kyrgyz“Manas Epic”also has an important place. Although epics are not directly real historical documents, they have aspects related to history and reflect the history from which they emerged. Turkish history also permeated Turkish epics and shaped them. In Turkish epics, the heroic element is generally at the forefront and events often center around a person. Manas, the famous epic of the Kyrgyz Turks, is a work that describes the events surrounding the main hero, Manas, and contains important values of Turkish life. Within the scope of this thesis, the events, people, motifs and concepts in the Manas Epic were examined and six scenes selected accordingly were illustrated with the composition/color/application techniques of Miniature art. In the originally designed scenes, the delicate brush and watercolor technique and dotting techniques of miniature art were used, and the painting were executed by gouache, acrylic, 22 carat yellow and green gold on handmade burnished papers.