Yapay zekâ ve devlet: Yapay zekâ destekli uygulamaların devletin işlevleri üzerindeki dönüşümü
Artificial intelligence and state: Transformation of the artificial intelligence supported appliciations over the state functions
- Tez No: 880423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ERAY SARITAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Sosyal bilimlerde yaşanan gelişmeler, salt kendi içindeki dinamiklere içkin olmayıp doğa bilimlerindeki önemli buluşların bir uzantısıdır. Bu doğrultuda gelişen teknoloji ve özellikle de yapay zekâ olgusu, siyaset biliminin temel kavramlarından olan modern devlet yapısını etkilemektedir. Devletin temel unsurları olan toprak parçası, iç ve dış egemenlik, para unsuru ve vatandaş olguları ve devletin işlevleri yüksek teknoloji ürünü olan yeni buluşlar sayesinde dönüşüm geçirmektedir. Bu çalışma, gerçekleşmekte olan bu dönüşümün ne yönde seyrettiğinin bir fotoğrafını çekmek amacıyla yapılmıştır. Bu analiz, sosyal bilimlerin doğası gereği gelecekle ilgili bir tahmin niteliğinde değil, elimizdeki verilerle, bulunduğumuz zaman diliminde, devletin temel unsurlarındaki değişim ve dönüşümün ne şekilde gerçekleştiğini ortaya koyar nitelikte olmuştur. Çalışmada, modern devletin temel unsurlarının üzerine kurulduğu başat özelliklerin ne olduğu ve gelişen yapay zekâ teknolojileri ile birlikte bu özelliklerde ne gibi değişimler meydana geldiği, yüksek teknolojik icatların somut bir şekilde devleti doğrudan ve dolaylı bir şekilde etkileyen çeşitli kullanımlarıyla analiz edilmiştir. Yukarıda bahsedilen dönüşümün nasıl bir şekil alacağını zaman gösterecektir. Fakat mevcut dönüşümün fotoğrafının çekilmesi, gelecekte bizleri bekleyen yapı ve unsurların neler olduğunu anlama konusunda bize yardımcı olacaktır. Bu çalışmada, gerçekleşen teknolojik gelişmeler sonucunda teknoloji ve devletin unsurları arasında nasıl bir ilişki olduğu ikincil veri analizi ile nicel araştırma metodu çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Tercih edilen araştırma yöntemi ise betimleyici araştırma yöntemi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Developments in the social sciences are not inherently isolated from the dynamics within them but are rather an extension of significant discoveries in the natural sciences. In this regard, advancing technology, particularly the phenomenon of artificial intelligence, influences the fundamental concepts of political science, including the structure of the modern state. The essential elements of the state—territory, internal and external sovereignty, the currency element, and the concept of citizenship are undergoing profound transformations thanks to high-tech innovations. This study aims to capture a snapshot of the ongoing transformation, not as a predictive venture inherent in the nature of social sciences, but rather as an examination of how changes and shifts in the fundamental elements of the state have occurred within the time frame and data available to us. The analysis delves into what the predominant characteristics on which the modern state is built are and how they have evolved in conjunction with advancing artificial intelligence technologies, with various applications of high-tech inventions directly and indirectly affecting the state. The form that this transformation will ultimately take remains to be seen over time. However, documenting the current transformation will help us understand the structures and elements that await us in the future. This study employs secondary data analysis within the framework of quantitative research methodology to elucidate the relationship between technology and the elements of the state resulting from technological advancements. The preferred research method is descriptive research.