Manisa ilinde dini müzik gelenekleri
Religious music tradition in Manisa province
- Tez No: 880425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Sanat Eğitimi Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Manisa, tarih boyunca Türk ve İslam geleneklerinin yaşatıldığı şehirlerden biridir. Bulunduğu konumu itibariyle yörede oluşup gelişen kültürel, sanatsal ve dini müzik birikimleriyle hem kendi çevresinde, hem de Türk Müziği tarihinde etkili bir şehir olmuştur. Nice şehzadelerden sultanlara, âlimlerden âriflere, ozanlardan âşıklara, bestekarlara ve şairlere ev sahipliği yapan Manisa, müzik kültürü açısından oldukça zengindir. Manisa'da dini ve tasavvufî hayat, tarih boyunca müzik geleneğini de korumuş ve geliştirmiştir. Camilerde, cemiyetlerde, mevlevihanelerde, tekkelerde ve cem evlerinde icra edilen dini müzik kültürü, bölgeye özgü tavır ve üslup taşımaktadır. Kültürel ve sanatsal gelenek içerisinde süregelen Manisa'da dini müzik geleneğinin korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması önem arz etmektedir. Bu çalışmamızda günümüze kadar araştırma yapılmamış olan, tarihi ve kültürü açısından önemli bir değere sahip olan Manisa ilinin, dini müzik gelenekleri araştırılmaya ve ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Manisa is one of the cities where Turkish and Islamic traditions have been kept alive throughout history. Due to its location, it has become an influential city both in its own environment and in the history of Turkish Music, with its cultural, artistic and religious musical accumulations that have developed and developed in the region. Manisa, which has hosted many princes and sultans, scholars and wise men, bards and minstrels, composers and poets, is very rich in terms of musical culture. Religious and Sufi life in Manisa has also preserved and developed the musical tradition throughout history. The religious music culture performed in mosques, societies, Mevlevi lodges, dervish lodges and cem houses has an attitude and style specific to the region. It is important to preserve, keep alive and transfer the religious music tradition in Manisa, which continues within the cultural and artistic tradition, to future generations. In this study, we tried to research and reveal the religious music traditions of Manisa province, which has an important value in terms of history and culture, which has not been researched until today.