Depresif eğilimli yetişkin bireylerde nesne ilişkileri ile ilişki bağımlılığı ve ayrılık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analysis of the relationship between object relations, relationship addiction and separation anxiety in adults with depressive tendencies
  1. Tez No: 880461
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADER BAHAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmanın amacı, depresif eğilimli yetişkin bireylerde nesne ilişkileri ile ilişki bağımlılığı ve ayrılık anksiyetesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bununla birlikte belirtilen değişkenler ile ilişkili olabileceği düşünülen cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim düzeyi, romantik ilişki varlığı, anne ile ilişki, baba ile ilişki, ebeveynlerden ayrı kalma, bakım veren, kendine zarar verme ve psikiyatrik tanı gibi sosyo-demografik özelliklerin etkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi 18-60 yaş aralığında 404 kişiden oluşmaktadır. 404 kişiden orta ve şiddetli depresif eğilim gösteren 113 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan Beck Depresyon Envanteri, Bell Nesne İlişkileri ve Gerçeği Değerlendirme Ölçeği (BORRTI), Spann-Fischer İlişki Bağımlılığı Ölçeği (SFİBÖ), Yetişkin Ayrılma Anksiyetesi Anketi ve araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu aracılığı ile veri toplanmıştır. Verilerin analizinde, ikili grupların karşılaştırılması için Bağımsız Örneklemler T Testi Analizi ve Mann Whitney U Testi uygulanmış; ikiden fazla grupları içeren eğitim düzeyi değişkeniyle yapılan karşılaştırmalar için ANOVA ve Kruskal Wallis Homojenik Testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre depresif eğilimli yetişkin bireylerde nesne ilişkileri ve gerçeği değerlendirme ölçeğinden alınan puanlar sosyo-demografik değişkenlere (romantik ilişki varlığı, kendine zarar verme, eğitim düzeyi, yaş, medeni durum, anne ile ilişki, baba ile ilişki, bakım veren) göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Depresif eğilimli yetişkin bireylerde yetişkin ayrılma anksiyetesi ölçeğinden alınan puanlar bazı sosyo-demografik değişkenlere (yaş ve medeni durum) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaştığı bulunmuştur. Yetişkin ayrılık anksiyetesi ile Nesne İlişkileri ve BORTTI (yabancılaşma, güvensiz bağlanma, egosantrizm, gerçekliği bozulması, algıların belirsizliği, sanrı varsanı) alt boyutları arasında istatistiksel olarak pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. İlişki Bağımlılığı ile Nesne İlişkileri ve BORTTI (güvensiz bağlanma, egosantrizm, sosyal yetersizlik) alt boyutları arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları mevcut literatür ile tartışılarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between object relations, relationship addiction and separation anxiety in adults with depressive. In addiction the effect of socio-demographic characteristics such as gender, age, marital status, education level, presence of romantic relationship, relationship with mother, relationship with father, separation from parents, caregiver, self-harm and psychiatric diagnosis, which are thought to be related to the mentioned variables, were examined. The sample of the study consists of 404 people between the ages of 18-60. Out of 404 people, 113 people with moderate to severe depressive tendencies were included in the study. Data of the study were collected from the participants through Beck Depression Inventory, Bell Object Relationships and Reality Rating Scale (BORRTI), Spann-Fischer Relationship Addiction Scale (SFIBÖ), Adult Separation Anxiety Questionnaire and Sociodemographic Information Form prepared by the researcher. In the analysis of the data, Independent Samples T Test Analysis and Mann Whitney U Test were applied for the comparison of paired groups; ANOVA and Kruskal Wallis Homogenic Test were applied for the comparisons made with the education level variable involving more than two groups. According to the results of the study, a statistically significant difference was found in the scores obtained from object relations and truth assessment scale in depressive-prone adults according to socio-demographic variables (presence of romantic relationship, self-harm, education level, age, marital status, relationship with mother, relationship with father, caregiver). It was found that the scores obtained from the adult separation anxiety scale in depressive-prone adults differed statistically significantly according to some socio-demographic variables (age and marital status). A statistically positive and significant relationship was found between adult separation anxiety and Object Relations and BORTTI (alienation, insecure attachment, egocentrism, distortion of reality, uncertainty of perceptions, delusion hallucination) sub-dimensions. A positive and significant relationship was found between Relationship Addiction and Object Relationships and BORTTI (insecure attachment, egocentrism, social inadequacy) sub-dimensions. The results of the study are discussed and interpreted with the existing literature.