Primer dismenore şiddetine göre vücut imajının, santral sensitizasyonun ve psikososyal parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of body image, central sensitization and psychosocial parameters according to the severity of primary dysmenorrhea
  1. Tez No: 880460
  2. Yazar: GÜLŞAH OFLAS KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, primer dismenore (PD) şiddetine göre vücut imajı, santral sensitizasyon ve psikososyal parametreleri karşılaştırmaktı. Çalışmaya, 100 olgu dahil edildi. Orta şiddette ağrı grubu ve şiddetli ağrı grubu (Görsel Analog Skalası (GAS) üzerinde 4-10 cm arasını işaretleyen) Grup 1'e (n:50, yaş: 20.05 ± 1.68, vücut kütle indeksi (VKİ): 22.10 ± 3.49); PD olmayan ve hafif şiddette ağrı grubu (GAS) üzerinde 0-4 cm arasını işaretleyen) ise Grup 2'ye (n:50, yaş: 20.07 ± 1.49, vücut kütle indeksi (VKİ): 21.82 ± 2.48) dahil edildi. Fiziksel ve demografik özellikler ile menstrual bilgiler kaydedildi. Ağrı değerlendirmesinde; GAS, vücut imajı için; Fremantle Bel Farkındalık Anketi, santral sensitizasyon için; Santral Sensitizasyon Ölçeği, ağrı katastrofizasyonu için; Ağrı Felaketleştirme Ölçeği, depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini ölçmek için; Depresyon, Anksiyete ve Stres Skalası-21 kullanıldı. Çalışma sonuçlarına göre, grupların fiziksel ve demografik özellikleri benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare body image, central sensitization and psychosocial parameters according to the severity of primary dysmenorrhea (PD). The study included 100 patients. Moderate pain group and severe pain group (marking between 4-10 cm on the Visual Analog Scale (VAS)) were assigned to Group 1 (n:50, age: 20.05 ± 1.68, body mass index (BMI): 22.10 ± 3.49); the non-PD and mild pain group (marking between 0-4 cm on the (VAS) was assigned to Group 2 (n:50, age: 20.07 ± 1.49, body mass index (BMI): 21.82 ± 2.48) were included. Physical and demographic characteristics and menstrual information were recorded. GAS was used for pain assessment, Fremantle Low Back Awareness Questionnaire for body image, Central Sensitization Scale for central sensitization, Pain Catastrophizing Scale for pain catastrophizing, and Depression, Anxiety and Stress Scale-21 for depression, anxiety and stress levels. According to the study results, the physical and demographic characteristics of the groups were similar (p>0.05).