Geleneksel, eksiltmeli ve eklemeli yöntemle hazırlanan sabit geçici restorasyonların kenar aralıkları ile kırılma dayanımlarının incelenmesi
Investigation of the marginal fit and fracture resistance of fixed provisional restorations fabricated using conventional, substractive and additive methods
  1. Tez No: 880462
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, geleneksel, eksiltmeli (Bilgisayar Destekli Tasarım/ Bilgisayar Destekli Üretim (CAD/CAM)) ve eklemeli (3 boyutlu yazıcı) yöntemle hazırlanan sabit geçici restorasyonların kenar aralıkları ile kırılma dayanımlarının karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 60 adet epoksi rezin güdük üzerinde; geleneksel, eksiltmeli ve eklemeli yöntemle sabit geçici restorasyonlar hazırlanmıştır. Geçici siman ile epoksi rezin güdükler üzerine yapıştırılan sabit geçici restorasyonların kenar aralıkları streomikroskop ile ölçülmüştür. Her gruptan örneklerin yarısı 37°C'de yapay tükürükte bekletilmiş, diğer yarısına ise 5000 siklus yaşlandırma işlemi uygulanmıştır. Yaşlandırma işleminden sonra kenar aralıkları streomikroskop ile tekrar ölçülmüştür. Yaşlandırma işlemi uygulanan ve uygulanmayan farklı tekniklerle hazırlanan bir örneğin Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) görüntüleri alınmıştır.Kırılma dayanımları Instron Universal test cihazı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler Jamovi (versiyon: 2.3.28) istatistik programı ile iki yönlü varyans analizi ve Tukey çoklu karşılaştırma testiyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the marginal fit and fracture resistance of fixed provisional restorations prepared using traditional, subtractive (Computer-Aided Design/Computer-Aided Manufacturing (CAD/CAM)), and additive (3D printing) methods. Materials and Methods: In this study, fixed provisional restorations were fabricated on 60 epoxy resin dies using traditional, subtractive, and additive methods. The marginal gaps of the fixed provisional restorations, which were cemented onto the epoxy resin dies using temporary cement, were measured with a stereomicroscope. Half of the samples from each group were stored in artificial saliva at 37°C, while the other half underwent 5000 cycles of thermocycling. After the aging process, the edge distances were measured again with a stereo microscope. Scanning Electron Microscope (SEM) images were taken of one sample prepared with different techniques, both before and after the aging process. Fracture resistance was evaluated using an Instron Universal testing machine. The obtained data were analyzed using the Jamovi statistical software (version: 2.3.28) with two-way ANOVA and Tukey's multiple comparison test.