Hirokazu Koreeda sinemasında aile kurumunun temsili ve anlatıya etkileri
Representation of the family institution and its effects on the narrative in Hirokazu Koreeda's cinema
  1. Tez No: 880463
  2. Yazar: FATİH GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP TARANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kültür, insana dair tüm faaliyetleri ve insanla ilgili her türlü unsuru içermektedir. Bu yüzden kültür kavramının tek bir ortak tanımı yoktur. Karmaşık ve açıklanması kolay olmayan yapısı nedeniyle, kültür kavramı üzerine farklı düşünürler tarafından çeşitli tanımlar yapılmıştır. Aile, kültürün temel yapı taşlarından biri olarak düşünüldüğünde, aile bireylerin doğduğu, büyüdüğü ve ilk sosyalleşme deneyimlerini kazandığı birincil sosyal konum olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla aile ortamında bireyler, toplumsal normları, değerleri ve gelenekleri öğrenerek kültürel aktarımın en temel ve etkili yolu olarak görülmektedir. Bu bağlamda Koreeda sinemasını anlamak için Japon kültüründe ailenin tüm dinamiklerini ve ilişkilerini derinlemesine ele almak önemlidir. Bu çalışmada, Hirokazu Koreeda'nın sinemasında aile kavramının temsili ve anlatıya olan etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda, yönetmenin“Nobody Knows”filmi, gösterge bilimsel çözümleme yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, incelenen filmde aile kavramının nasıl temsil edildiği ve anlatıya nasıl etki ettiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture encompasses all activities related to human beings and every element related to humanity. Therefore, there is no single common definition of culture. Due to its complex and not easily explainable structure, various definitions of the concept of culture have been made by different thinkers. When considering the family as one of the fundamental building blocks of culture, the family is accepted as the primary social position where individuals are born, grow up, and gain their first socialization experiences. Thus, within the family environment, individuals learn societal norms, values, and traditions, making it the most fundamental and effective means of cultural transmission. In this context, to understand Koreeda's cinema, it is crucial to delve into all the dynamics and relationships of the family in Japanese culture. This study examines the representation of the family concept and its impact on the narrative in Hirokazu Koreeda's cinema. In this scope, the director's film 'Nobody Knows' is analyzed using the semiotic analysis method. As a result of the study, how the family concept is represented in the examined film and how it affects the narrative has been revealed.