Japon popüler kültüründe ölüm olgusu: Çağdaş Japon sineması örneği
The phenomenon of death in japanese popular culture: Contemporary Japanese cinema
- Tez No: 608901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HEDİYE ESRA ARCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Japon popüler kültürünün bir unsuru olan Japon çağdaş sinemasında ölüm olgusu nicel ve nitel çözümleme yöntemleriyle incelenmiştir. Ölüm olgusunun geleneksel ve popüler Japon kültüründeki önemine vurgu yapan bu çalışma, 1990'lı yılların başından günümüze kadar süren zaman dilimi içinde çekilen sinema filmlerindeki ölüm ve ölüme ilişkin tema ve söylemler üzerine odaklanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünce kültür ve popüler kültür tanımı ile sinemanın toplumsal etkisi, ikinci bölümünde ise sosyolojik açıdan ölüm, çağdaş Japon sinemasında ölümün yeri olguları araştırılmıştır. Çalışmanın araştırma örneklemini Hirokazu Koreeda'nın Maboroshi (1995), After Life (1998) filmleri ve ayrıca Yojiro Takita'nın Departures (2008) filmi oluşturmaktadır. Yas, öbür dünya ve cenaze töreni gibi konulara değinen bu filmler eleştirel söylem çözümlemesi ve film analizi çerçevesinde dünyadan öbür dünyaya yolculuk olarak ölüm, acı kaynağı olarak ölüm, ölümün eşitleyiciliği ve doğduğu yerde ölmenin önemi konuları bağlamında incelenmiştir. Kategorik içerik analizi yöntemiyle yapılan incelemede ölümle ilgili, cenaze töreniyle ilgili, ölen kişiyle ilgili ve ölümden sonraki yaşam ile ilgili anahtar kelimeler gruplandırılarak nicel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of death in Japanese contemporary cinema, which is an element of Japanese popular culture, is analyzed with, using quantitative and qualitative analysis methods. Analyzing the importance of the phenomenon of death in traditional and popular Japanese culture, this study focuses on the themes and discourses of death in movies released from the early 1990s to the present. In the first part of the study, the definition of culture and popular culture also the social impacts of cinema were explained, in the second part, death as a sociological issue, the place of death in contemporary Japanese cinema were investigated. The sample of research of the thesis is Maboroshi (1995) and After Life (1998) films by Hirokazu Koreeda and Departures (2008) film by Yojiro Takita. These films, which containing themes such as mourning, afterlife and funeral ceremony, are analyzed with, using critical discourse analysis in the context of death as passage from this world to the other world, death as a source of pain, the equality of death and the importance of death in the place of birth. In this thesis conducted by categorical content analysis method and film analysis method, the keywords related to death, keywords related to the funeral ceremony, keywords related to someone who died and the keywords related to life after death were analyzed quantitatively.