İki malzemeli kompozitin dinamik analizi için yerel olmayan sınır şartlarını içeren bir sınır eleman modeli
A Boundary element model with nonlocal boundary conditions for dynamic analysis of a two-phase composite
- Tez No: 88048
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
öz DOKTORA TEZt İKİ MALZEMELİ KOMPOZİTİN DİNAMİK ANALİZİ İÇİN YEREL OLMAYAN SINIR ŞARTLARINI İÇEREN BİR SINIR ELEMAN MODELİ Ali Hamza TANRIKULU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Yalçın MENGİ Yıl : 1999, Sayfa: 141 Jüri : Prof. Dr. Yalçın MENGİ : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Prof. Dr. Cengiz DÜNDAR Bu çalışmada, iki malzemeli kompozitin dinamik analizi için, yerel olmayan sınır şartlarım içeren sınır eleman formülasyonu yapılmıştır. Formülasyonda kullanılan yerel olmayan sınır şartları, üç malzemeli kompozitin analizinin yapılmasına imkan vermektedir. Fourier dönüşüm uzayında yapılan formülasyonda, sabit eleman yaklaşımı kullanılmıştır. Integral denklemlerin çözümü, Gauss sayısal integrasyon yöntemi yardımıyla yapılmaktadır. Yapılan formülasyona dayalı; iki boyutlu analiz için CD2NL ve üç boyutlu analiz için CD3NL isimli, genel amaçlı iki bilgisayar programı hazırlanmıştır. Fourier dönüşüm uzayında dinamik analiz yapan bu programlar yardımıyla, frekansa küçük değerler verilerek statik analiz de yapılabilmektedir. Programlar, çeşitli veri türetme imkanlarına sahiptir. Hazırlanan programlar ile altı adet problem çözülmüş ve elde edilen sonuçların, literatürde verilen sonuçlarla uyum içinde olduğu gözlenmiştir. Anahtar kelimeler : Sınır Eleman Yöntemi, İki Malzemeli Kompozit, Üç Malzemeli Kompozit, Yerel Olmayan Sınır Şartları, Fourier Dönüşüm Uzayı. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS A BOUNDARY ELEMENT MODEL WITH NONLOCAL BOUNDARY CONDITIONS FOR DYNAMIC ANALYSIS OF A TWO-PHASE COMPOSITE Ali Hamza TANRIKULU DEPARTMENT OF CIVIL ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Yalçın MENGÎ Year : 1999, Pages: 141 Committee : Prof. Dr. Yalçın MENGÎ : Prof. Dr. Erhan KIRAL : Prof. Dr. Cengiz DÜNDAR In this study, a boundary element formulation having nonlocal boundary conditions is presented for the dynamic analysis of a two-phase composite. Nonlocal boundary conditions, used in the formulation, make it possible to analyze a three- phase composite. The formulation is performed in Fourier transform space by using constant element model. The integral equations are solved numerically by Gaussian quadratures. Based on the formulation presented in this study, two general purpose computer programs are developed, namely, CD2NL (for two dimensional analysis) and CD3NL (for three dimensional analysis). The programs perform the analysis in Fourier transform space and can also be used for static analysis by assigning a small value to the frequency. The programs have some data generation capabilities which facilitate the preparation of input data Using the programs, six example problems are solved, and it is found that the results match fairly well with those in the literature. KeyWords: Boundary Element Method, Two-Phase Composite, Three-Phase Composite, Nonlocal Boundary Conditions, Fourier Transform Space. IV