Postmodernizm bağlamında elektronik dans müziği: Anatolıan sessıons örneği
Electronic dance music in the context of postmodernism: Anatolian Sessions
  1. Tez No: 880480
  2. Yazar: IRMAK TUNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Anlam açısından tartışmalı olsa da çoğu görüşte modernizme bir tepki olarak ortaya çıktığı belirtilen postmodernizm, bilimsel bilginin sorgulandığı, farklılıkların benimsendiği ve netlik algısına karşı akışkanlığın ön plana çıktığı bir döneme işaret eder. Çok kültürlülük, eklektizm, melezlik gibi kaynaştırmalarla alt ve üst gibi yorumlanan yargıları sorgular. Bu dönemde geçmişi reddetmeden dönüştürme, geçmiş ve şimdinin birlikteliğiyle yeniye ulaşma fikirleri önem kazanır. Postmodernizmin özellikleriyle paralel olarak kimliklerde aitlik hissi, her bireyin“ben”odaklılığı noktasında bir bağlayıcılık sağlar. Sanat alanlarında sanatçıların orjinallik kaygısı gütmeden, kalıplara göre değil kendi özgünlüklerine göre ortaya koydukları üretimler yaratılır. Elektronik dans müziği postmodern bakışla uyumlu, farklı müzik türleriyle bir arada bulunabilen, keskin sınırları olmayan, yereli ve eskiyi teknolojik imkanlar doğrultusunda yeniden üreten bir yapıdadır. Bir elektronik dans müziği sanatçısı olan Çağdaş Burak Doğan(Anatolian Sessions) müziğini kalıplara sokmadan, farklılıkları bir arada barındırarak, tema olarak belirlediği Anadolu kültürü üzerinden inşa etmesiyle postmodern bir sanatçı profili çizer. Çalışma içerisinde, elektronik dans müziği projesi olan Anatolian Sessions'ın postmodern gösterenlerle olan ilişkisi örneklerle ele alınmaktadır. Çalışmada yararlanılan diğer iki kavram otantisite ve kültürel sermayedir. Otantik olma eylemi olan otantisite, bireysel açıdan şekillenerek Anatolian Sessions'ın kendi müzikal otantisite anlayışını oluşturur. Kültürel sermayesini oluşturan Anadolu kültürü üzerinden müziklerini üretir. Bu bağlamda çalışma, postmodernizm gösterenleri odağında elektronik dans müziğini Anatolian Sessions'ın söylemleri üzerinden aktarmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
Although controversial in terms of meaning, postmodernism, which is stated to have emerged as a reaction to modernism in most opinions, refers to a period in which scientific knowledge is questioned, differences are embraced and fluidity comes to the fore against the perception of clarity. It questions the judgments interpreted as superior and inferior with fusions such as multiculturalism, eclecticism and hybridity. In this period, the ideas of transforming the past without rejecting it, and reaching the new through the unity of past and present gain importance. In parallel with the characteristics of postmodernism, the sense of belonging in identities provides a binding at the point of“me”orientation of each individual. In the fields of art, artists create productions based on their own originality, not according to patterns, without worrying about originality. Electronic dance music is compatible with the postmodern perspective, can coexist with different music genres, has no sharp boundaries, and reproduces the local and the old in line with technological possibilities. Çağdaş Burak Doğan (Anatolian Sessions), an electronic dance music artist, draws the profile of a postmodern artist by constructing his music through Anatolian culture, which he sets as his theme, without stereotyping, by harboring differences together. In this study, the relationship of Anatolian Sessions, an electronic dance music project, with postmodern signifiers is discussed with examples. Two other concepts utilized in the study are authenticity and cultural capital. Authenticity, which is the act of being authentic, is shaped from an individual perspective and forms Anatolian Sessions' own understanding of musical authenticity. They produce their music through Anatolian culture, which constitutes their cultural capital. In this context, the study aims to convey electronic dance music in the focus of postmodernism signifiers through the discourses of Anatolian Sessions.