After cold war era NATO alliance's military interventions; Comparative probe of Bosnia-Kosovo-Afghanistan-Libya cases
Soğuk savaş sonrasında NATO'nun askeri müdahaleleri;Bosna-Kosova-Afganistan ve Libya örneklerinin mukayeseli incelenmesi
  1. Tez No: 356324
  2. Yazar: RÜŞTÜ SALİM SAVAŞ BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tezde öne sürülen iddia, dünyada değişen güvenlik ortamı ve NATO ittifakının bu bağlamda değişen rolü dikkate alınarak, NATO anlaşmasının 12nci maddesinin işletilmesi, böylece anlaşmanın tekrar gözden geçirilmesi ve ittifakın uluslararası güvenliğin sağlanmasındaki görev alanını genişletecek şekilde 5nci maddenin yeniden ifade edilmesinin gerektiğidir. Çalışmada, NATO'nun soğuk savaş sonrası askeri müdahalelerinin, ülkelerin egemenlik hakları da gözönünde bulundurulup, hangi koşullara ve hangi haklı gerekçelere dayandırılarak icra edilmiş olduğu 1995 Bosna Hersek, 1999 Kosova, 2001 Afganistan ve 2010 Libya örnekleri üzerinden incelenmiştir. NATO Stratejik Konseptlerinin ittifakın genel maksadına mı, ittifak içerisindeki birkaç ülkenin çıkarlarına mı hizmet etmekte olduğu, NATO'nun geçirdiği değişimin yeni tehditleri karşılayabilecek bir yapılanma sağlayıp sağlamadığı sorularının cevaplarına da, tez kapsamında yapılan araştırmada ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to prove that since the changing security conditions and the new role of the alliance, NATO treaty is subject to be reviewed. The methodology is, to analyze the theory of military intervention through the case study of the Post-Cold War NATO interventions in Bosnia 1995, in Kosovo 1999, in Afghanistan 2001 and in Libya 2010. Key research questions include: As far as post-Cold War conditions concerned, to what extent can military force be an appropriate and effective instrument for solving or averting crises and ensuring respect for sovereignty rights? Are the issued NATO concepts, as some critics argue, too easily abused by powerful states seeking to justify wars fought for self-interested reasons? When we look at the various NATO strategic concepts, whether security conditions changed or not? If yes, how NATO treaty still serves for new challenges? Is there any possibility to revise NATO treaty and how? The thesis will assess the arguments of both proponents and opponents of the concept of international military interventions. The cases were chosen as recent interventions that have often been cited as a good example of variously aimed coalition campaigns, and one which most proponents of the concept supported, at least in principle.