20.yüzyıldan seçilmiş örneklerle sanatçı takıları
Artist's jewelry within the selected examples of 20th century
- Tez No: 880505
- Danışmanlar: DOÇ. YILDIZ GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
20. yüzyıl sanatçıları yapıtlarını tasarım alanına taşıyarak endüstriyel üretime karşı bireysel yaratıcılık imkânlarının araştırılmasına neden olmuştur. Bedende taşınan küçük heykel olarak da tanımlayabileceğimiz takı özellikle heykeltıraşların üretim alanlarından biri haline gelmiştir. 20. yüzyılın en yaratıcı ve ilham veren heykeltıraşlarından olan Calder, ardında çok sayıda takı bırakmıştır. Heykel çalışmalarının devamı olarak görebileceğimiz takılarını heykelleri ile aynı yöntemlerle üretmiştir. Heykelleri ve desenleri ile bilinen Giacometti takı alanında çok az yapıt bıraksa da heykellerindeki formları doğrudan tasarımlarına taşımıştır. Malzemeyi eline alarak takılarını yaratan bir diğer sanatçı Falkenstein'dır. Sonraki bölümlerde yer alan Pomodoro ve Basaldella kardeşler yine sanat üretimleri ile tasarımları arasında yakın geçişler sergilemiştir. Ancak üretimleri kimi zaman zanaatçının elinde takıya uygulanmıştır. Jean Arp'ın tasarımları da yine zanaatçı yardımıyla takıya aktarılırken, heykellerindeki doğa yorumunu andıran, akışkan formlarla özgün, neşeli tasarımlara dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
20th-century artists have brought their works into the realm of design, leading to an exploration of the possibilities of individual creativity against industrial production. Jewelry, which can be described as small sculptures worn on the body, has especially become one of the fields of production for sculptors. Calder, one of the most creative and inspiring sculptors of the 20th century, left behind numerous pieces of jewelry. He produced his jewelry using the same methods as his sculptures, which can be seen as a continuation of his sculptural work. Although Giacometti, known for his sculptures and drawings, left very few works in the field of jewelry, he directly transferred the forms in his sculptures to his designs. Another artist who created her jewelry by taking the material into her hands was Falkenstein. In the subsequent sections, Pomodoro and the Basaldella brothers also demonstrated close transitions between their art productions and designs. However, their works were sometimes applied to jewelry by the hands of craftsmen. Jean Arp's designs were also transformed into jewelry with the help of craftsmen, turning into unique, cheerful designs with fluid forms reminiscent of his nature interpretations in his sculptures.