Çocukluk dönemi duygusal ihmalinin yetişkinlerde yaşam tatminine olan etkisinin incelenmesi
Examining the effect of childhood emotional neglect on life satisfaction in adults
- Tez No: 880515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇINAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çocukluk dönemi duygusal ihmalinin yetişkinlik döneminde olumsuz ve yıkıcı etkileri olduğu bilinmesine rağmen literatürde yeteri kadar duygusal ihmal üzerinde durulmamıştır. Duygusal ihmalin diğer ihmal ve istismar türlerine göre daha az fark edilebildiğinden bahsedilmiştir. Duygusal ihmal, genellikle duygusal istismarla birlikte bahsedilmiş ve duygusal istismarın gölgesinde kalmıştır. Duygusal ihmalin, duygusal istismar konusundan bağımsızlaşabilmesi ve daha çok tanınabilmesi adına bu tez çalışmasının anlamlı ve faydalı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı çocukluk dönemi duygusal ihmalinin yetişkinlerde yaşam tatminine olan etkisinin araştırılmasıdır. Çocukluk dönemi duygusal ihmalin yetişkinlerde yaşam tatmininin birbirlerini etkileyip etkilemediğini anlamak için araştırılmıştır.. Bu tez çalışmasının evrenini 18-65 yaş arası katılımcılar oluşturmaktadır. analizleri 424 katılımcıdan toplanan veriler ile yapılmıştır. Bu tez çalışmasının örneklemini online anket çalışması ile katılım sağlayan bireyler belirleyecektir. Katılımcıların büyük bir kısmı kadın katılımcılar, genç katılımcılar, bekar katılımcılar, çocuksuz katılımcılar ve üniversite mezunu katılımcılardan oluşmaktadır. Bu çalışmadaki veriler Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Bilgilendirilmiş Onam Formu, İhmal Ölçeği ve Yaşam Tatmini Ölçeği ile toplanmıştır. Ölçeklerin birbirlerine olan etkileri çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Bu araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırma yöntemi, anket tekniğini gerektirmektedir. Anket formu yöntemini seçilmesinin sebebi daha çok kişiye ulaşabilmek ve daha geniş bir örneklem elde edebilmektir. Bu çalışma çocukluk döneminde yaşanan duygusal ihmalin yetişkinlik dönemindeki yaşam tatminine olan etkisini ölçmek için İhmal Ölçeği ve Yaşam Tatmini Ölçeği kullanmayı amaçlamıştır. İhmal Ölçeğinde puan artışı görülmesinin (ihmalin azalması) yaşam tatmininde artışa sebep olduğu tespit edilmiştir. Model hem güçlü hem de anlamlı bir açıklayıcıdır. İhmal azaldığı takdirde yaşam tatmininin artış göstermesi ve yaşam tatminindeki artışın da ihmal seviyesinde düşüşe sebep olduğu görülmektedir. İki ölçek incelendiğinde aralarında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın sonucuna göre, çocukluk dönemi duygusal ihmali, yetişkinlik dönemi yaşam tatminini etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Although it is known that childhood emotional neglect has negative and destructive effects in adulthood, it has not been sufficiently addressed in the literature. It has been mentioned that emotional neglect is less noticeable compared to other types of neglect and abuse. Emotional neglect has often been discussed along with emotional abuse and has remained in the shadow of emotional abuse. This thesis study is considered meaningful and beneficial in order to distinguish emotional neglect from emotional abuse and to increase its recognition. The aim of this study is to investigate the effect of childhood emotional neglect on life satisfaction in adults. It is being investigated to understand whether, how and to what extent childhood emotional neglect affects life satisfaction in adults. The population of this thesis study consists of participants aged 18-65. The analyses were conducted with data collected from 424 participants. The sample consists of individuals who participated through an online survey. Most of the participants are women, young, single, childless, and university graduates. The data in the study were collected using the Socio-Demographic Information Form, Informed Consent Form, The Neglect Scale, and Satisfaction With Life Scale. The effects of the scales on each other were examined using multiple linear regression analysis. A quantitative method was used in this research, and the survey technique was preferred. The survey form method was chosen to reach more people and obtain a broader sample.This study aims to use The Neglect Scale and Satisfaction With Life Scale to measure the impact of emotional neglect experienced during childhood on life satisfaction in adulthood. It has been found that an increase in The Neglect Scale score (a decrease in neglect) leads to an increase in life satisfaction. The model is both a strong and significant explanatory variable. It is observed that when neglect decreases, life satisfaction increases, and the increase in life satisfaction also leads to a decrease in the level of neglect. When the two scales are examined, it is observed that there is a significant relationship between them. According to the results of the study, childhood emotional neglect affects life satisfaction in adulthood.