Borges'in öykülerinin imgelem yapıları kuramı açısından çözümlenmesi
Analysis of Borges' short stories in terms of the theory of imaginary structures
- Tez No: 880516
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İLGÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sembolik İmgelem kuramı ilk kez 1960 yıllarda Fransız antropolog Gilbert Durand'ın ortaya koyduğu bir kuramdır. Durand insanın yarattığı sembolleri rejimler adı verdiği imgelem alanlarında kümelendirmiş ve bu imgeler üzerinden edebiyattan, resim, görsel sanatlar gibi birçok alana özgü eseri bu açıdan incelenebilir kılmıştır. Bu tez çalışması için Arjantinli yazar Jorge Luis Borges'in“Ölümsüz”,“Eşikteki Adam ve ”Gizli Mucize" adlı üç öyküsünü Fransız antropolog Gilbert Durand'ın literatüre kazandırdığı sembolik imgelem kuramı ışığında incelemeyi amaçladık ve bu amaçla bu üç öyküyü imgelem dinamikleri açısından çözümledik. Arjantinli yazar Jorge Luis Borges sembolleri ve imgeleri kullanma şekli, yazınsal eserlerin temel öğeleri olan zaman ve mekâna getirdiği sıra dışı yaklaşım ile bu çözümleme için son derece uygun bir seçim olmuştur. Bu çözümleme için Gilbert Durand'ın sınıflandırdığı imgelere İsviçreli psikanalist Carl Gustav Jung'un arketip kavramı temel oluşturmaktadır. Tez çalışmamızda imgelem yapılarının çözümlenmesini daha anlaşılır kılmak için sembolik imgelem kuramını açıklamaya, ardından inceleme için seçtiğimiz yazarın kuram ile olan ilişkisini görünür kılmaya gayret gösterdik. Bu bölümle arketiplerin özelliklerine de değindik. Seçtiğimiz öykülerde döngüsel zaman ve ölümsüz zihin nosyonunu incelerken kullandığımız metotları açıkladık ve ardından öykü çözümlemelerimizi gerçekleştirdik.
Özet (Çeviri)
The Theory of Symbolic Imagery, initially formulated in the 1960s by the eminent French anthropologist Gilbert Durand, stands as a seminal framework for understanding the intricacies of human symbolic creation. In this groundbreaking theory, Durand adeptly organizes the diverse symbols crafted by individuals within what he terms“regimes of imagination.”This ingenious categorization allows for a comprehensive analysis of literary, artistic, and visual works. In this regard, it is an extremely suitable theory for interdisciplinary studies. Imaginations appear grouped under regimes, and in every age and generation, these images are used by humans with the purpose of creating euphemisms.Our focus within this academic endeavor is to delve into three distinctive narratives penned by the esteemed Argentine author, Jorge Luis Borges. These narratives, namely“The Immortal,”“The Man on the Threshold,”and“The Secret Miracle,”serve as the focal points of our examination, approached through the illuminating lens of Gilbert Durand's Theory of Symbolic Imagery. Borges, renowned for his idiosyncratic approach to weaving symbols and images into the fabric of his literary creations, emerges as an exemplary subject for our analysis due to his unconventional treatment of the three fundamental elements of literary works: time, space, and narrative construction. In explicating the Theory of Symbolic Imagery for a more nuanced understanding of the imaginative structures, we draw upon the foundational concept of archetypes, as elucidated by the distinguished Swiss psychoanalyst, Carl Gustav Jung. Throughout our thesis, meticulous effort is dedicated to unraveling the intricacies of this theory, making it accessible to readers and establishing a clear nexus between the chosen author and the theoretical framework. Moreover, in this expansive exploration, we delve into the inherent characteristics of archetypes, shedding light on their significance within the context of symbolic imagery. Our comprehensive analysis not only serves to elucidate the theoretical underpinnings but also endeavors to showcase the profound interplay between Durand's conceptual framework and Borges' literary craftsmanship. Furthermore, our methodological approach involves a systematic breakdown of the selected narratives, explicating the utilization of cyclical time and the exploration of the notion of the immortal mind within Borges' chosen stories. Through a methodical and rigorous process, we aim to provide readers with a comprehensive understanding of the intricate dynamics at play, thereby enriching the discourse surrounding the Theory of Symbolic Imagery as applied to the literary creations of Jorge Luis Borges. Throughout this examination, we frequently capitalized on Borges's utilization of intertextuality in these stories. The references encountered while scrutinizing the author's narratives not only steered us towards conducting an intertextual analysis but also enabled us to contribute meaningfully by obtaining findings grounded in recurrent experiences. As we delved into the intertextual fabric of Borges's stories, we strengthened our contextual framework, simultaneously enhancing our understanding through the acquisition of pertinent insights derived from these repeated intertextual.