Nicholas Irkı Damızlık Hindilerde Yumurta Verimi, Yumurta Anormallikleri ve Yumurta Retensiyonun(Yumurtlayamama) Belirlenmesi
Determination of egg yield, egg abnormalities and egg binding in breeding turkeys of the nicholas breed
  1. Tez No: 880523
  2. Yazar: ALİ BERKANT FİLİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ KULAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, damızlık hindilerde yumurta verimi, yumurta anormallikleri ve yumurta retensiyonun değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 6240 adet dişi Nicholas ırkı damızlık hindi kullanıldı. Kuluçkalık hindi yumurtaları haftalık olarak kayıt altına alındı. Haftalık yumurta verimi ve kümülatif damızlık dişi hindi başına düşen haftalık kuluçkalık yumurta sayısı hesaplandı. Yumurta anormallikleri; küçük (deforme), çift sarılı, kırık ve ince kabuk olarak sınıflandırıldı. Yumurta retensiyonu kaynaklı damızlık ölüm oranları hesaplandı. Haftalık yumurta verimlerinin %32.3- 74.18 arasında değiştiği belirlendi. Kümülatif damızlık dişi hindi başına düşen kuluçkalık yumurta sayısı yumurta dönemi sonunda 107.45 olarak tespit edildi. Yumurtalama dönemi sonunda, küçük (deforme) yumurta oranı %0.33, çift sarılı yumurta oranı %0.79, kırık yumurta oranı %1.47, ince kabuk oranı %0.37, toplam anormal yumurta oranı %2.96 olarak hesaplandı. Yumurtlama dönemi boyunca gerçekleşen toplam 476 adet dişi damızlık hindi ölümünün %3.76'sının yumurta retensiyonu kaynaklı olduğu izlendi. Sonuç olarak, takiplerin yapıldığı damızlık hindi işletmesindeki yumurta verimleri ve kümülatif damızlık dişi hindi başına düşen haftalık kuluçkalık yumurta sayısının ithalatçı firmanın hedeflerine yakın olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, işletmedeki hindilerde yumurta anormalliklerinin kabul edilebilir düzeylerde olduğu ve yumurta retensiyonunun düşük oranlarda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to evaluate egg production, egg abnormalities, and egg retention in breeder turkeys. A total of 6240 female breeder turkeys of Nicholas breed were utilized in the study. Turkey eggs were recorded weekly. Weekly egg production and the cumulative number of eggs per breeder turkey per week were calculated. Egg abnormalities were classified as small (deformed), double-yolked, broken, and thin-shelled eggs. Mortality rates due to egg retention were calculated. It was determined that weekly egg production varied between 32.3% and 74.18%. The cumulative number of fertile eggs per breeder turkey at the end of the egg-laying period was found to be 107.45. At the end of the egg-laying period, the percentages of small (deformed), double-yolked, broken, and thin-shelled eggs were calculated as 0.33%, 0.79%, 1.47%, and 0.37%, respectively, with a total abnormal egg rate of 2.96%. It was observed that 3.76% of the total 476 deaths of female breeder turkeys during the egg-laying period were due to egg retention. As a result, it was determined that the egg production and the weekly number eggs per cumulative breeding turkey were close to the importer company's targets. In addition, the study determined that egg abnormalities in turkeys were at acceptable levels and egg retention was at a low level.