Hemşireliğin geleceğine yönelik algı ölçeğinin geliştirilmesi
Developing a perception scale for the future of nursing
  1. Tez No: 880524
  2. Yazar: SAADET MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ULUPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, hemşireliğin geleceğine yönelik algıyı belirlemede kullanılmak üzere“Hemşireliğin Geleceğine Yönelik Algı Ölçeği”nin geliştirilmesi amacıyla metodolojik olarak planlanmıştır. Araştırmaya hemşire grubuyla birlikte, hemşirelerin alanda birlikte çalıştığı ve birebir temasta bulunduğu grup olmaları sebebiyle hekimler ve ebeler, aynı zamanda hemşirelik öğrencileri, tıp öğrencileri ve ebelik öğrencileri olmak üzere toplam 401 kişi dahil edilmiştir. Örnekleme yöntemi olarak kartopu örnekleme yöntemi seçilmiş, veriler Nisan-Mayıs 2023 tarihleri arasında online sosyal medya platformları aracılığıyla çevrimiçi olarak toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu ve Hemşireliğin Geleceğine Yönelik Algı Ölçeği Taslağı kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından literatür taraması yapılarak hazırlanan, uzman görüşü ve pilot uygulama sonucu 55 madde olarak tasarlanan“Hemşireliğin Geleceğine Yönelik Algı Ölçeği”taslağının geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; iki faktörlü, toplam varyans oranı %50.6 olan, doğrulayıcı faktör analizi sonrası uyum indeksi değerlerini sağlayan, Cronbach Alfa katsayısı 0.938 olan bir ölçek yapısı elde edilmiştir. Ölçek alt boyutları 'Mesleki Değer Algısı' ve 'Mesleki Değişim ve Gelişim Algısı' şeklinde isimlendirilmiştir. Sonuç olarak,“Hemşireliğin Geleceğine Yönelik Algı Ölçeği”nin geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was methodologically planned to develop the“Perception Scale for the Future of Nursing”to be used to determine the perception of the future of nursing. A total of 401 people, including nurse groups, physicians and midwives, which is the group where nurses work together in the field and have one to-one contact as well as nursing students, medical students and midwifery students were included in the study. Snowball sampling method was chosen as the sampling method, the data were collected online through online social media platforms between April and May 2023. The Personal Information Form and the Draft Scale For The Future of Nursing developed by the researcher were used as data collection tools. The validity and reliability analysis of the draft scale prepared by the researchers after a literature review and designed as 55 items as a result of expert opinion and pilot study were conducted. According to the analysis results; a two-factor, total variance ratio of 50.6%, providing the fit index values after confirmatory factor analysis and Cronbach's Alpha coefficent as 0.938 was obtained. The sub-dimensions of the scale are names as 'Perception of Professional Value' and 'Perception of Professional Change and Development'. As a result, it has been determined that the“Perception Scale for the Future of Nursing”can be used as a valid and reliable measurement tool.