Laparoskopik kolesistektomi vakalarında serebral kan akımının ve serebral oksijenizasyonun transkranial doppler (TCD-USG) ve nırs ile değerlendirilmesi
Evaluation of cerebral blood flow and cerebral oxygenation with transcranial doppler (TCD-USG) and nirs in laparoscopic cholecystectomy cases
- Tez No: 880533
- Danışmanlar: PROF. DR. SUNA GÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Laparoskopik Kolesistektomi (L/K) planlanan hastalarda Near-İnfrared Spektrometri (NIRS) ve Transkranyal Doppler-USG (TCD-USG) kullanarak, perioperatif dönemde serebral dokuda bölgesel oksijenizasyon ve intrakranyal kan akımı değişikliklerini saptamayı amaçladık. Çalışmaya elektif L/K uygulanan,“American Society of Anesthesiologists”(ASA) skoru I-II olan, 18-65 yaş, bilinen damar hastalığı, nörolojik sorunu olmayan 40 hasta dahil edildi. Hastalarda bölgesel serebral oksijen saturasyonu (NIRS-L, NIRS-R), A. cerebri media (MCA) ve A. carotis interna (ICA)'da akım velositeleri (FV), pulsatilite indeksi (PI) değerleri preoperatif, anestezi indüksiyonu, insuflasyon ve ters Trendelenburg (rT) pozisyonu sonrası, nötr pozisyonda, ekstübasyon öncesi ve ayılma ünitesinde ölçülerek değerlendirildi. Pnömoperitoneum ve rT pozisyonuyla; iki taraflı NIRS değerlerinde azalma saptandı (L: p0,05). NIRS-R ve MCA-FV değerleri arasında insuflasyon ve rT pozisyonu sonrasında ilişki saptandı (Sırasıyla r=0,420;p=0,009; r=0,587;p
Özet (Çeviri)
We aimed to detect changes in regional oxygenation and intracranial blood flow in cerebral tissue during the perioperative period in patients scheduled for Laparoscopic Cholecystectomy (L/C) using Near-Infrared Spectrometry (NIRS) and Transcranial Doppler-USG (TCD-USG). The study included 40 patients aged 18-65, with an“American Society of Anesthesiologists”(ASA) score of I-II, who had no known vascular disease or neurological problems, and underwent elective L/C. Regional cerebral oxygen saturation (NIRS-L, NIRS-R), flow velocities (FV) in the middle cerebral artery (MCA) and internal carotid artery (ICA), and pulsatility index (PI) values were measured and evaluated preoperatively, during anesthesia induction, after insufflation and reverse Trendelenburg (rT) position, in neutral position, before extubation, and in the recovery unit. With pneumoperitoneum and the rT position, a decrease in bilateral NIRS values was observed (L: p0.05 at all periods).