Açık kalp cerrahisi olan hastaların spiritüel bakım ve konfor gereksiniminin belirlenmesi
Determining the spiritual care and comfort needs of patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 880537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisi geçiren hastanın spiritüel bakım ve konfor gereksinimlerinin belirlenmesidir. Gereç-Yöntem: Çalışma 1 Mayıs 2022-1 Kasım 2022 tarihleri arasında İzmir S.B.Ü. Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi'ndeki Kalp ve Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesinde gerçekleştirilmiş tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini veri toplama tarihlerinde yoğun bakımda bulunan 240 hasta oluşturmuş ve çalışmaya katılmayı kabul eden, dahil edilme kriterlerini sağlayan 147 hasta ile araştırma yürütülmüştür. Yoğun bakım ünitesinden servise çıkma kriterlerini sağlayan halen yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastalarla, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak, BGOF imzalatılarak, ortalama 20 dk süre ile toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak Katılımcı Tanıtım Formu, Perianestezi Konfor Ölçeği(PKÖ). Spiritüel Bakım Gereksinimleri Ölçeği(SBGÖ) kullanılmıştır. Çalışmada verilerinin analizinde (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum), normallik varsayımı için Shapiro Wilk testi, Normallik varsayımının karşılandığı bağımsız iki grup ortalamaları arasındaki farkın incelenmesi için Bağımsız Örneklem T testi; varsayım sağlanmadığı durumda ise Mann Whitney U testi, normallik varsayımının karşılandığı bağımsız üç ve daha fazla grubun ortalamaları arasındaki farkı incelenmesi için Anova testi, varsayım karşılanmadığı durumda ise Kruskal Wallis testi, farkı yaratan grup ya da grupların ortaya çıkartılması için Post Hoc Bonferroni testi, normal dağılıma uygun olmayan sürekli değişkenlerin aralarındaki ilişkinin ölçülmesi için Spearman korelasyonundan yararlanılmıştır. Analizler IBM SPSS 25 programında gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Hastaların PKÖ toplam puan ortalaması 4,15±0,41 bulunup, orta düzeyde konforlu oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the spiritual care and comfort needs of patients undergoing open heart surgery. Materials and Methods: The study is a descriptive study conducted at the Cardiac and Vascular Surgery Intensive Care Unit of Izmir S.B.Ü. Tepecik Training and Research Hospital between May 1, 2022, and November 1, 2022. The study population consisted of 240 patients who were present in the intensive care unit during the data collection period. The research was carried out with 147 patients who agreed to participate and met the inclusion criteria. Data Collection and Analysis: The patients who met the criteria for discharge from the intensive care unit but were still hospitalized in the intensive care unit were interviewed using face-to-face communication technique. Informed Consent Forms were obtained from the participants before the interviews, which lasted an average of 20 minutes. The data collection tools included a Participant Information Form, Perianesthesia Comfort Scale , and Spiritual Care Needs Scale . In the analysis of the data, descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum, and maximum) were used. The Shapiro-Wilk test was conducted to assess the normality assumption, independent samples t-test was used to examine the differences between independent two group means when the normality assumption was met; Mann-Whitney U test was used when the assumption was not met. For the comparison of means between independent three or more groups when the normality assumption was met, ANOVA test was used; and Kruskal-Wallis test was used when the assumption was not met. Post hoc Bonferroni test was performed to determine the groups that caused the difference. Spearman correlation was used to measure the relationship between non-normally distributed continuous variables. The analyses were conducted using IBM SPSS 25 software. Findings: The average Perianesthesia Comfort Scale score of the patients was found to be 4.15±0.41, indicating a moderate level of comfort.