Açık kalp cerrahisi olan hastaların anksiyete ve konfor düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of anxiety and comfort levels of open heart surgery patients
  1. Tez No: 621389
  2. Yazar: SEVDA BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Araştırma, açık kalp cerrahisi olan hastaların anksiyete ve konfor düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak gerçekleştirildi. Trabzon İl merkezi içinde yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Trabzon Medikal Park Karadeniz Hastanesi kalp damar cerrahisi kliniklerinde açık kalp ameliyatı olan 102 hasta ile yapıldı. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”,“Perianestezi konfor ölçeği”,“Genel Konfor Ölçeği”ve“Durumluk/Sürekli Anksiyete Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis Varyans Analizi ve ki kare testi kullanıldı. Hastaların erken postoperatif konfor düzeyi ve genel konfor düzeyinin ortalamanın üstünde olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The research was done descriptively and cross sectionally to evaluate the anxiety and comfort levels of open heart surgery patients. It was done with 102 open heart surgery patients in the cardiovascular surgery clinics of Trabzon Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital located and Trabzon Medical Park Blacksea Hospital located in Trabzon city centre. The data was gathered by using“Personal Information Form”developed by the researcher,“Paranesthesia Comfort Questionnaire Scale”,“General Comfort Scale”and“State-Trait Anxiety Scale”. In the evaluation of the data, percentage, average, standard deviation, minimum and maximum values, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis Variance Analysis and Chi Square Test were used. It was determined that early postoperative comfort and general comfort levels of patients having operation .