Gen amplifikasyonu içeren tümör hücrelerinde CRISPR-Cas ile amplikon hedeflenmesi
Amplicon targeting with CRISPR-Cas in tumor cells with gene amplification
- Tez No: 880562
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ALTUNGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
HER2 gen amplifikasyonu meme kanserinde malign transformasyona yol açar ve agresif fenotiple ilişkilendirilir. Bu çalışmanın amacı HER2 amplifikasyonu içeren SK-BR-3 ve BT-474 hücreleri ile amplifikasyon içermeyen MCF-7 hücrelerine yönelik CRISPR Cas9 teknolojisi kullanılarak oluşturulmuş DNA kırıklarının hücre apoptozu ve nekrozu üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada Cas9 içeren PX458 plazmitine özel olarak kılavuz RNA'lar tasarlanmış, tasarlanan kılavuz RNA'lar plazmite klonlanmıştır. Daha sonra plazmit BT-474, SK-BR-3 ve MCF-7 hücrelerine transfekte edilmiştir. MCF-7 hücreleri, gRNA'ların özgüllüğünü test etmek amacıyla aynı prosedüre tabi tutulmuştur. Hücrelerde apoptoz ve nekroz düzeyleri Annexin V boyaması ile akım sitometri cihazında ölçülmüştür. Çalışma sonuçları, MCF-7 hücrelerinin gRNA transfeksiyonuna anlamlı bir apoptoz tepkisi göstermediğini ancak HER2 amplifikasyonu taşıyan SK-BR-3 ve BT- 474 hücrelerinin anlamlı düzeyde apoptoza girdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, BT- 474 hücrelerinin daha fazla kopya sayısına sahip olmasının, SK-BR-3 hücrelerine kıyasla daha yüksek apoptoz oranlarına yol açtığı gözlemlenmiştir. Bu bulgular, hipotezimizi desteklemekte ve HER2 amplifikasyonu taşıyan tümör hücrelerinin CRISPR Cas9 ile hedeflenmesi durumunda, çoklu DNA iplik kırıklarına bağlı olarak apoptozun indüklendiğini göstermektedir. Elde edilen bu sonuç CRISPR Cas9 sisteminin HER2 pozitif meme kanseri hücreleri için potansiyel bir tedavi stratejisi olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
HER2 gene amplification in breast cancer leads to malignant transformation and is associated with an aggressive phenotype. The aim of this study is to investigate the effects of targeted DNA cleavage using CRISPR Cas9 technology on apoptosis and necrosis in HER2-amplified SK-BR-3 and BT-474 cells compared to non-amplified MCF-7 cells. In this study, guide RNAs were specifically designed for PX458 plasmid that have Cas9 protein and the guide RNAs were cloned into the plasmid. Then the plasmid was transfected into the BT-474, SK-BR-3 and MCF-7 cells. MCF-7 cells were subjected to the same procedure to test the specificity of the gRNAs. Apoptotic and necrotic levels of these cells were measured with flow cytometry using Annexin V staining. The results demonstrated that MCF-7 cells did not exhibit a significant apoptotic response to gRNA transfection, whereas HER2-amplified SK-BR-3 and BT-474 cells showed significant levels of apoptosis. Moreover, it was observed that BT-474 cells, having a higher copy number of HER2, exhibited higher rates of apoptosis compared to SK-BR-3 cells. These findings support our hypothesis and show that targeting HER2-amplified tumor cells with CRISPR Cas9 induces apoptosis through multiple DNA strand breaks. This indicates that CRISPR Cas9 system could be a potential therapeutic strategy for HER2-positive breast cancer cells.