Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde koyun ve sığırlarda kistik echinococcosisin moleküler karakterizasyonu
Molekular characterisation of cystic echinococcosis in sheep and cattle in the Northeastern Anatolia Region in Turkey
  1. Tez No: 880565
  2. Yazar: CUMA SALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GENCAY TAŞKIN TAŞÇI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Parazitoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kuzeydoğu Anadolu Bölgesinde kesimi yapılan sığır ve koyunlardan elde hidatik kist örneklerinden genomik DNA izolasyonu sonrası mitokondriyal COX1 gen bölgesi PCR yöntemi ile çoğaltılarak sekans analizleri yapılmış, elde edilen genomik dizilimlerin referans dizilimlerle hizalanması sonucu çalışmadaki izolatların G1 ve G3 suşuna ait oldukları belirlenmiştir. Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı illerinde yapılan bu çalışmada; Echinococcus granulosus'a ait 2 genotip belirlenmiş, Genbank'ta kayıtlı referanslar ile bu çalışmadan elde edilen sekans sonuçları karşılaştırıldığında tüm izolatların E. granulosus s.s. olduğu saptanmıştır. Koyunlara ait 10 izolatın 7'si G1, 3'ü G3 ve sığırlara ait 10 izolatın 7'si G1 ve 3'ü G3 genotipi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
After genomic DNA isolation from hydatid cyst samples obtained from cattle and sheep slaughtered in the Northeastern Anatolia Region, the mitochondrial COX1 gene region was amplified by PCR method and sequence analyzes were performed. As a result of the alignment of the obtained genomic sequences with the reference sequences, it was determined that the isolates in the study were belonged to the G1 and G3 strain. In this study conducted in Kars, Ardahan, Iğdır and Ağrı provinces; Two genotypes of Echinococcus granulosus were identified, and when the sequence results obtained from this study were compared with the references registered in Genbank, all isolates were found to be E. granulosus s.s. It was determined that 7 out of 10 isolates from sheep were G1, 3 were G3, and 7 out of 10 isolates from cattle were G1 and 3 were G3 genotype.