Bebek/çocuk temalı reklamların kadınların depresyon, anksiyete, stres düzeylerine etkisi
The effect of baby/child-themed advertisements on women's depression, anxiety, stress levels
  1. Tez No: 880566
  2. Yazar: MELİKE TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bebek/Çocuk temalı reklamların kadınların depresyon, anksiyete, stres düzeylerine etkisini araştırmaktır. Yöntem: Tanımlayıcı ve analitik tipte yapılan çalışma, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği ve İnfertilite Polikliniği ile Afyon Özel Parkhayat Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'nde ve Tüp Bebek Merkezinde yapıldı. Kadınlar gebe kalma durumlarına göre; spontan gebe kalan kadınlar, yardımcı üreme tekniği ile gebe kalanlar ve yardımcı üreme tekniği deneyip gebe kalamayanlar şeklinde 3 gruba ayrıldı. Her bir grup 30 kişiden oluştu. Veriler“Sosyo-Demografik Özellikler Veri Formu”ve“Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği (DASS-42)”ile toplandı ve SPSS 29.0 paket programı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of baby/child themed advertisements on women's depression, anxiety and stress levels. Method: The descriptive and analytical study was conducted in the Afyonkarahisar Health Sciences University Health Application and Research Center, Gynecology and Obstetrics Clinic and Infertility Clinic, Afyon Private Parkhayat Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic and In Vitro Fertilization Center. Women were divided into 3 groups according to their pregnancy status as spontaneously pregnant women, those who became pregnant with assisted reproductive techniques and those who tried assisted reproductive techniques but could not become pregnant. Each group consisted of 30 people. Data were collected with the“Socio-Demographic Characteristics Data Form”and the“Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-42)”and analyzed with the SPSS 29.0 package program.