Aşılama ve embriyo transferi öncesi kadınların uyku ve depresyon anksiyete stres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of sleep and depression anxiety stress levels of women before vaccination and embryo transfer
  1. Tez No: 880577
  2. Yazar: ELİF BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Başlık: Aşılama ve Embriyo Transferi Öncesi Kadınların Uyku ve Depresyon Anksiyete Stres Düzeylerinin Belirlenmesi Amaç: Bu araştırmanın amacı aşılama ve embriyo transferi öncesi kadınların uyku ve depresyon anksiyete stres düzeylerini belirlemektir. Yöntem: Araştırma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İnfertilite ve Üreme Sağlığı Merkezinde 01.01.2023 ve 30.08.2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmacı aşılama ve embriyo transfer işlemlerini yaptıracak ve tanı almış uyku bozukluğu olmayan çalışmaya katılmayı kabul eden 170 kadın ile araştırmayı gerçekleştirmiştir. Çalışmaya dahil edilenlerden sözlü ve yazılı izin alarak yüz yüze görüşme ile veriler toplanmıştır. Veriler Sosyo-Demografik Özellikleri Belirleme Formu, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği ile toplanıp IBM SPSS V23 analiz edilmiştir. Bulgular: Gruplara göre katılımcıların depresyon puanı kategorilerinin dağılımları istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermiştir (p=0,031). Aşılama yapılacak kadınlarda hafif depresyon kategorisinde olanların oranı %5,9 iken embriyo transferi yapılacak kadınlarda bu değer %17,6 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Title: Determınatıon of sleep and depressıon anxıety stress levels of women before vaccınatıon and embryo transfer Aim: The aim of this study is to determine the sleep, depression, anxiety and stress levels of women before insemination and embryo transfer. Methods: The research was conducted at Gazi University Faculty of Medicine Hospital Infertility and Reproductive Health Center between 01.01.2023 and 30.08.2023. The researcher conducted the research with women who would undergo insemination and embryo transfer procedures and who did not have a diagnosed sleep disorder and agreed to participate in the study. Data were collected through face-to-face interviews by obtaining verbal and written permission from those included in the study. Data were collected using the Socio-Demographic Characteristics Determination Form, Depression Anxiety Stress Scale, Pittsburg Sleep Quality Scale and analyzed using IBM SPSS V23. Findings: The distribution of participants' depression score categories according to groups showed a statistically significant difference (p=0.031). While the rate of women who will undergo insemination in the mild depression category was 5.9%, this value was found to be 17.6% in women who will undergo embryo transfer.