Sağlık ve turizm sektöründe faaliyet gösteren firmalara aitpazarlama harcamaları ile şirket performansı arasındaki ilişkinin panel veri analizi: BİST firmalarından kanıtlar
Companies operating in the health and tourism sectorpanel data analysis of the relationship between marketing expenditures and company performance: evidence from BIST firms
  1. Tez No: 880618
  2. Yazar: ŞAHİKA DURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA FATMA BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Turizmi İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada firmaların pazarlama harcamalarının firma performansı üzerindeki etkisi ampirik olarak incelenmektedir. Bilindiği üzere pazarlama harcamaları firmalar açısından bir gider unsuru olarak değerlendirilmektedir. Bununla beraber, son dönemlerde yapılan bazı ampirik çalışımlardan elde edilen sonuçlar pazarlama harcamalarının bir gider unsuru olmadığına, aksine bu harcamaların firmaya gelecekte değer yaratacak bir yatırım olduğuna işaret etmektedir. Bu çalışma pay senetleri Borsa İstanbul'a kayıtlı olan turizm ve sağlık firmaları açısından pazarlama harcamaları ile firma performansı (aktif karlılığı, özkaynak karlılığı, Tobin'in Q'su ve pay senedi getirileri) arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Statik panel veri analizi sonuçlarına göre çoğunlukla pazarlama harcamaları ile firma performansı arasında doğrusal olmayan ters U biçimli bir ilişkinin olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuca göre, belli bir noktaya kadar artan pazarlama gideri önce firma performansı arttırmakta ancak bu noktadan sonra artan pazarlama harcamaları firma performansında azalmaya neden olmaktadır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgular başta firma yönetimi olmak üzere birçok paydaşın firmalarla ilgili daha etkin, sağlam ve doğru kararlar almasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In the current study, the impact of companies' marketing expenditures on firm performance is empirically examined. As it is known, marketing expenses are considered as an expense for companies. However, the results obtained from some recent empirical studies indicate that marketing expenditures are not an expense item, on the contrary, these expenditures are an investment that will create value for the company in the future. For this purpose, the current study aims to analysis the relationship between marketing expenditures and firm performance (return on assets, return on equity, Tobin's Q and stock returns) for tourism and health companies whose shares are registered in Borsa Istanbul. According to the results of static panel data analysis, it is mostly revealed that there is a non-linear inverted U-shaped relationship between marketing expenditures and firm performance. According to this result, increasing marketing expenses up to a certain point first increases company performance, but after this point, increasing marketing expenses cause a decrease in company performance. The findings obtained as a result of the current study may contribute to many stakeholders, especially the company management, in making more effective, sound and accurate decisions about companies.