The relationship of food craving with body mass index, eating attitude and nutrition knowledge level among students: A foundation university sample
Öğrencilerde yeme isteğinin beden kütle indeksi, yeme tutumu ve beslenme bilgi düzeyi ile ilişkisi: Bir vakıf üniversitesi örneklemi
- Tez No: 880630
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM KAYA CEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, üniversite öğrencilerinin günlük yaşamlarındaki yeme isteklerinin sıklığını ve türlerini incelemeyi ve bu isteklerin beden kütle indeksi, yeme tutumları ve beslenme bilgi düzeyleri ile olan ilişkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Gençlerin yetişkin yeme alışkanlıklarına geçiş yaptığı bu kritik dönemde, yeme isteklerinin obezite ve yeme bozukluklarını öngörüp öngörmediğini incelemek, doğru eğitim, rehberlik ve genel sağlık için önemlidir. Çalışma, kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak tasarlanmış ve Yeditepe Üniversitesi Kayışdağı 26 Ağustos Kampüsü'nden 375 öğrenci (244 kadın, 131 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Grubun ortalama beden kütle indeksi (BKİ) 22.93±3.99 kg/m² olarak belirlenmiştir. Yeme isteklerini belirlemek için Yeme İsteği Envanteri (FCI-TR), bozulmuş yeme tutumlarını belirlemek için Yeme Tutum Testi Kısa Formu (EAT-26), beslenme bilgisini belirlemek için Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBID) ve obezite durumunu belirlemek için BKİ (kg/m2) kullanılmıştır. Veriler, yüz yüze görüşmelerle bir anket kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, yeme isteklerinin cinsiyet, BKİ ve bozulmuş yeme tutumlarına göre farklılık gösterdiği, ancak beslenme bilgi düzeyi ve sigara içme durumu ile farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır. EAT-26'nın alt boyutlarının, cinsiyet, BKİ ve FCI-TR alt gruplarına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Sonuç olarak, yeme istekleri, obezite risk faktörleri ve sağlıksız yeme tutumlarının bir göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the frequency and types of food cravings in the daily lives of university students, as well as to investigate the relationship of food cravings with body mass index, eating attitudes, and nutritional knowledge levels. During this critical period when young people transition to adult eating patterns, examining whether their food cravings predict obesity and eating disorders is crucial for providing proper education, guidance, and overall well-being. The study was designed as a cross-sectional descriptive study and conducted with 375 students (244 women, 131 men) from Yeditepe University Kayışdağı 26 August Campus. The mean body mass index of the group was 22.93±3.99 kg/m². Turkish version of Food Craving Inventory (FCI-TR) was used to identify food cravings, Eating Attitude Test (EAT-26) was used to determine impaired eating attitudes, Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBID) was used to identify the nutritional knowledge, and Body Mass Index (BMI) (kg/m2) was used to determine obesity status. The data was collected in face-to-face interviews using a questionnaire. As a result of the study concluded that food craving levels differs according to gender, BMI, impaired eating attitudes, however not with nutrition knowledge level and smoking status. It found that the sub-dimensions of EAT-26 differed according to gender, BMI, and the sub-groups of FCI-TR. In conclusion, food cravings may be a predictor of obesity risk factors and unhealthy eating attitudes.