Adolesan yaş grubunda polikistik over sendromu tanısı alan hastaların kas gücünün değerlendirilmesi ve yeme–egzersiz alışkanlıkları ile ilişkisi
Assessment of muscular strength and its association with nutrition-exercise habits in adolescents with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 803412
- Danışmanlar: PROF. DR. YAPRAK ÜSTÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), adolesanların %6-13'ünü etkileyen yaygın bir endokrinolojik bozukluktur. PKOS'un insülin direnci, obezite, kardiyovasküler ve metabolik hastalıklar ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Biz bu çalışmada adolesan yaş grubunda, PKOS tanısı alan hastaların kas gücünün değerlendirilmesi ve yeme–egzersiz alışkanlıkları ile ilişkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışma Eylül 2022-Ocak 2023 tarihleri arasında prospektif olarak hastanemizde Adolesan Polikliniği'ne başvuran 89 hasta üzerinde yapıldı. PKOS tanısı alan 45 adolesan hasta, kontrol grubuna ise PKOS olmayan 44 sağlıklı adolesan dahil edildi. Adolesan PKOS tanısı 2018 Rotterdam kriterlerine göre konuldu. Gruplar demografik ve klinik özellikler, laboratuvar parametreleri, aşırı besin isteği anketi, gece yeme anketi, üç faktörlü beslenme anket puanları ve Jamar-el dinamometre ile kas gücü değerleri açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Her iki grup arasında yaş, vücut kitle indeksi (VKİ), yağsız vücut kitle indeksi (LBMİ), bel/kalça oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu (p>0,05), ancak serum seks hormonu bağlayan globulin (SHBG) adolesan PKOS grubunda istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (25,1 vs. 35.8 nmol/L; p=0,002). Serbest Androjen İndeksi (FAİ), adolesan PKOS grubunda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksekti (4,49 vs. 2,62; p=0,004). Aynı zamanda, anti-müllerian hormon (AMH) adolesan PKOS grubunda yüksek saptandı (5,37 vs. 2,51 mg/L; p0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common endocrinological disorder affecting 6-13% of adolescents. PCOS has been reported to be associated with insulin resistance, obesity, cardiovascular disease, and metabolic disease. This study aimed to examine the relationship between muscle strength and eating-exercise patterns in adolescents with PCOS. Materials and Methods: Between September 2022 and January 2023, 89 patients who registered prospectively to the Adolescent Outpatient Clinic underwent analysis. Our groups consisted of 45 adolescents with PCOS and 44 healthy adolescents without PCOS. The diagnosis of adolescent PCOS was based on the Rotterdam criteria of 2018. Demographic and clinical characteristics, laboratory parameters, nutritional questionnaire scores, and muscle strength values with a Jamar-hand dynamometer were compared. Results: There was no statistically significant difference in age, body mass index (BMI), lean body mass index (LBMİ), or waist/hip ratio between the two groups (p>0.05), but sex hormone-binding globulin (SHBG) was statistically significantly lower in the adolescent PCOS group (25.1 vs. 35.8 nmol/L; p=0.002). Free Androgen Index (FAI) was statistically significantly higher in the adolescent PCOS group (4.49 vs. 2.62; p=0.004). Anti-mullerian hormone (AMH) was significantly higher in the adolescent PCOS group (5.37 vs. 2.51 mg/L; p0.05).