Yetişkinlerde yeme arzusu ve diyet kalitesi düzeyinin beslenme durumuna etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of eating desire and diet quality on nutrition state in adults
  1. Tez No: 694715
  2. Yazar: MERVE DOYRANLI
  3. Danışmanlar: DR. BURCU YEŞİLKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsan sağlığı beslenme ile doğrudan ilişkilidir. Kaliteli diyet, kişilerin beslenme durumlarına olumlu etkiler sağlar. Yeme arzusunun araştırıldığı birçok çalışmada fizyolojik eksiklikleri gidermek ya da fizyolojik olarak aracılık edilen duygu durum bozukluklarını onarmak ihtiyacından doğduğu belirtilmektedir. Bu çalışma, bireylerin diyet kalitesi ve yeme arzusu düzeylerinin belirlenip beslenme durumuna olan etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Toplamda 149 katılımcıyla yapılan bu çalışmada, katılımcıların %68,5'i kadın %31,5'i erkek olup yaş ortalaması 31,9±10,2 yıldır. Araştırmaya katılan bireylerin Beden Kütle İndeksi (BKİ) değeri ortalaması 27,3±3,1 kg/m2 (E: 22,9±4,4 kg/m2, K: 24,3±4,5 kg/m2,)'dir (p=0,000). Bel çevresi ortalaması erkek ve kadınlarda sırasıyla; 94,4±11,6 cm ve 75,6±12,9 cm'dir (p=0,000). Erkek bireylerin vücut yağ yüzdesi ve yağsız vücut yüzdesi ortalaması sırasıyla; 24,0±6,0 ve 76,0±6,0 iken kadınlarda bu oranlar sırasıyla; 26,4±6,5 ve 73,6±6,5'dir. Katılımcıların %56,4'ü normal BKİ değerine sahip iken %27,5'i hafif şişman %10,1'i obez sınıfında yer almaktadır. HEİ-2015 ölçeğinden alınan toplam puan ortalaması 50,3±12,4'tür (E: 52,1±10,9, K: 49,5±13,0) (p>0,05). Diyet kalitesi puanı 80-100 arasında olan birey bulunmamaktadır. Katılımcıların %6,7'sinin diyet kalitesi orta seviye, %77,9'unun ise çok kötüdür. Bireylerin Yeme Arzusu Ölçeğinden (YAÖ) aldıkları toplam puan ortalaması 112,3±39,5'tir (E:111,5±34,5, K: 112,7±41,7) (p>0,05).
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE EFFECT OF EATING DESIRE AND DIET QUALITY ON NUTRITION STATE IN ADULTS Human health is directly related to nutrition. Quality diet provides positive effects on people's nutritional status. In many studies investigating the desire to eat, it is stated that it arises from the need to correct physiological deficiencies or to repair physiologically mediated mood disorders. This study was planned to determine the dietary quality and desire to eat levels of individuals and to examine their effect on nutritional status. In this study conducted with a total of 149 participants, the mean age was 31.9 ± 10.2 years and the gender distribution was; 68.5% of them were women and 31.5% of them were men. The average Body Mass Index (BMI) value of the individuals participating in the study is 27.3 ± 3.1 kg / m2 (M: 22.9 ± 4.4 kg / m2, F: 24.3 ± 4.5 kg / m2). (p = 0.000). The average waist circumference in men and women, respectively; 94.4 ± 11.6 cm and 75.6 ± 12.9 cm (p = 0.000). Average body fat percentage and fat free body percentage of male individuals, respectively; It is 24.0 ± 6.0 and 76.0 ± 6.0. These rates in women, respectively; 26.4 ± 6.5 and 73.6 ± 6.5. While 56.4% of the participants have a normal BMI value, 27.5% of them are slightly obese and 10.1% are in the obese class. The total mean score obtained from the HEI-2015 scale is 50.3 ± 12.4 (M: 52.1 ± 10.9, F: 49.5 ± 13.0) (p> 0.05). There is no individual with a diet quality score between 80-100. The diet quality of 6.7% of the participants was moderate and 77.9% of them were very bad. The total score that individuals got from the Food Craving Questionnaire (FCQ) is 112.3 ± 39.5 (M: 111.5 ± 34.5, F: 112.7 ± 41.7) (p> 0.05).