Partner yönetiminde yapılan fetal kalp sesi ölçümünün doğum öncesi annelik-babalık beklentileri ve maternal-paternal bağlanmaya etkisi: Deneysel bir çalışma
The effect of partner-conducted fetal heart sound measurement on maternal-paternal expectations and maternal-paternal attachment: An experimental study
- Tez No: 880629
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM AKSOY DERYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Araştırma, partner yönetiminde yapılan fetal kalp sesi ölçümünün doğum öncesi annelik-babalık beklentileri ve maternal-paternal bağlanmaya etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü olarak yürütülen bu araştırmanın örneklemini Muş Hasköy Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı, gebeliğinin 28-38. haftasında olan 60 deney, 60 kontrol olmak üzere 120 gebe ve partneri oluşturdu. Deney ve kontrol gruplarına dâhil edilen çiftlerle ilgili aile sağlığı merkezinin eğitim odasında yapılan ilk görüşmede (28-32 hafta)“Anne-Baba Kişisel Bilgi Formu”,“Doğum Öncesi Annelik Beklentileri Ölçeği”,“Doğum Öncesi Babalık Beklentileri Ölçeği”,“Prenatal Bağlanma Envanteri”ve“Doğum Öncesi Baba Bağlanma Ölçeği”kullanılarak ön test verileri elde edildi. Partner yönetiminde FKS ölçümü 28-32. ve 33-38. gebelik haftalarında toplamda iki kez gerçekleştirildi. 33-38. gebelik haftalarında yapılan ikinci FKS ölçümü sonrası son test verileri elde edildi. İstatistiksel değerlendirmede; tanımlayıcı istatistikler, yüzdelik dağılım, aritmetik ortalama, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi ile ki kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to determine the effect of partner-managed fetal heart sound measurement on prenatal maternal-paternal expectations and maternal-paternal attachment. Material and method: The sample of this randomized controlled study consisted of women registered at Muş Hasköy Family Health Center, 28-38 weeks of pregnancy. The study consisted of 120 pregnant women and their partners, including 60 experimental and 60 controls. In the first interview held in the training room of the family health center for the couples included in the experimental and control groups (28-32 weeks),“Parent Personal Information Form”,“Prenatal Maternity Expectations Scale”,“Prenatal Paternity Expectations Scale”,“Prenatal Attachment”Pretest data were obtained using the“Prenatal Father Attachment Scale”and the second FHS measurement at 28-32 and 33-38 weeks of gestation, under the management of the partner. Data were obtained. In statistical evaluation, descriptive statistics, percentage distribution, arithmetic mean, t test and chi-square test were used in dependent and independent groups.