E-spor oyuncularında zihinsel dayanıklılık, zihinsel enerji ve bilişsel esneklik arasındaki ilişki
The relati̇onshi̇p between mental toughness, mental energy and cogni̇ti̇ve flexi̇bi̇li̇ty i̇n esports players
  1. Tez No: 880632
  2. Yazar: KAAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, espor oyuncularında zihinsel dayanıklılık, zihinsel enerji ve bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesidir. Çalışma, betimsel nitelik taşıyan ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu 18 yaş ve üzeri 159 kadın ve 294 erkek olmak üzere toplam 453 espor oyuncusu oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu, Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri, Atletik Zihinsel Enerji Ölçeği ve Bilişsel Esneklik Ölçeği”kullanılmıştır. Çalışmada verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. İstatistiksel analizde ikili karşılaştırmalar için Student t Testi, çoklu karşılaştırmalar için Tek Yönlü Varyans Analizi, Tukey çoklu karşılaştırma testi ve ölçekler arası ilişkinin belirlenmesi için Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Sonuçlar incelendiğinde; cinsiyet, gelir durumu, yaşanılan yer, spor yaşı, günlük oyun süresi, kullanılan ekipman, ekipman performansı ve internet performansı değişkenlerine göre katılımcıların puanları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Katılımcıların zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile zihinsel enerji düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde, zihinsel dayanıklılık düzeyleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde, zihinsel enerji düzeyleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında pozitif yönde ve orta düzeyde istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlara göre katılımcıların zihinsel dayanıklılık, zihinsel enerji ve bilişsel esneklik düzeyleri arasında doğru orantılı bir ilişki olduğu söylenebilir. Çalışmada ekipman ve internet performansı düşük olan katılımcıların zihinsel dayanıklılık, zihinsel enerji ve bilişsel esneklik düzeylerinin daha düşük olduğu görülmektedir. Ekipman ve internet performansı yüksek olan oyuncular, oyunları daha akıcı ve sorunsuz oynayabilmektedir. Bilgisayar bileşenleri ve oyun konsollarındaki dışa bağlılık, ürün maliyetlerini de artırmaktadır. Yüksek maliyetli bu ekipmanlara her oyuncunun sahip olması mümkün değildir. Oyuncuların bağlantı tepsi süresi (ping) problemleri de oyun performanslarını düşürmektedir. Yetersiz internet altyapısı ve oyun sunucularının ülkemize uzak olması bu problemi artırmaktadır. Ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak ve yerli ürünlerin teşvik edilmesini sağlamak amacıyla, belirtilen ekipmanların yurt içinde üretilmesi büyük önem taşımaktadır. İkinci olarak ise yeterli internet alt yapısı sağlayarak ülkemizdeki espor oyuncularının daha kaliteli ve sorunsuz oyun oynamaları sağlanmalıdır. Bu sayede hem oyuncuların rakipleri ile arasındaki internet dezavantajı azalacak hem de oyun sunucuları ülkemize teşvik edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between mental resilience, mental energy, and cognitive flexibility in esports players from the in terms of some variables. The study was conducted using a descriptive correlational survey model. The study include 453 esports players, consisting of 159 females and 294 males aged 18 and above. The study utilized the“Personal Information Form, 'Sport Mental Resilience Inventory, 'Athletic Mental Energy Scale, and 'Cognitive Flexibility Scale ”as data collection instruments. The study determined that the data exhibited a normal distribution. Statistical analysis employed Student t-test for pairwise comparisons, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) for multiple comparisons, Tukey's multiple comparison test for post hoc analysis, and Pearson Correlation Analysis to determine the relationships between scales. When the results are examined, significant differences were found in scale scores according to variables such as gender, income status, place of residence, sports experience, daily gaming duration, equipment used, equipment performance, and internet performance. The study identified statistically significant positive relationships between participants' levels of mental resilience and mental energy at a moderate level, between levels of mental resilience and cognitive flexibility at a low level, and between levels of mental energy and cognitive flexibility at a moderate level. Based on these results, it can be said that there is a direct proportional relationship between participants' levels of mental resilience, mental energy, and cognitive flexibility. The study indicates that participants with poor equipment and internet performance demonstrate lower levels of mental resilience, mental energy, and cognitive flexibility. Players with high-performance equipment and internet can play games more smoothly and seamlessly. The external dependency on computer components and gaming consoles also increases the product costs. It's not possible for every player to afford these high-cost equipments. Players' connectivity latency (ping) issues also lower their game performance. Insufficient internet infrastructure and the distance of game servers from our country exacerbate this problem. To reduce our country's dependence on external sources and to promote domestic products, it is of great importance that the specified equipment is manufactured domestically. Secondly, providing sufficient internet infrastructure is crucial to ensure that esports players in our country can play games of higher quality and without issues. This way, not only will the internet disadvantage between players and their opponents decrease, but also game servers will be encouraged to be located in our country.