Zihinsel dayanıklılık müdahale programının ergen e-spor oyuncularının zihinsel dayanıklılıklarına ve stresle başa çıkma düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of a mental toughness intervention program on the mental toughness and stress coping levels of adolescent e-sports players
- Tez No: 967410
- Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırmada zihinsel dayanıklılık müdahale programının ergen e-spor oyuncularının zihinsel dayanıklılıklarına ve stresle başa çıkma düzeylerine etkisinin ebeveynlerinin görüşleri ile bütünleştirerek incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma grubunu amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmış Türkiye E-Spor Federasyonu, Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri, Belediyeler ya da özel girişimciler tarafından son iki yılda düzenlenen bir e-spor turnuvasına katılmış, çalışmaya katılmayı kabul eden 15- 18 yaş arasındaki strateji, rekabet ve harekete dayalı (futbol, basketbol, araba yarışı gibi) oyunlar oynayan e-spor oyuncuları ve ebeveynleri oluşturmuştur. Bu kapsamda, araştırmanın yakınsayan paralel karma yönteminin nicel boyutunu oluşturan deneysel desende 2x3 (deney-kontrol grubu x ön test/son test/kalıcılık testi) faktöriyel desen kullanılmış, nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme yoluyla ebeveynlerden veriler toplanmıştır. Araştırma üç aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın birinci aşamasında Türkiye E-Spor Federasyonu, Gençlik ve Spor İl/İlçe Müdürlükleri, Belediyeler ya da özel girişimciler tarafından son iki yılda düzenlenen bir e-spor turnuvasına katılmış 140 ergen e-spor oyunculara ulaşılarak, McGeown vd. (2018) tarafından geliştirilen, Soylu vd. (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan Ergenler İçin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği (EİZDÖ) uygulanmıştır. Uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler doğrultusunda, zihinsel dayanıklılık düzeyleri düşük olarak belirlenen 60 e-spor oyuncusu örnekleme dahil edilmiştir. Daha sonra zihinsel dayanıklılık düzeyleri düşük olan ve çalışmaya katılım için onam alınmış ergen e-spor oyunlarından deney ve kontrol grupları oluşturulmuştur. Ebeveynlere yönelik ise dijital oyun oynama ve ergen e-spor oyuncuların mevcut durumları hakkındaki görüşlerini belirlemek için uzman görüşleri alınarak ebeveyn görüşme formu hazırlanmıştır. İkinci aşamada Zihinsel Dayanıklılık Müdahale Programı Hazırlanmış, program ergen e-spor oyunculara sekiz hafta, haftada iki gün olmak üzere toplam 16 oturum olarak uygulanmıştır. Uygulama, yüz yüze şekilde gerçekleştirilmiştir. Üçüncü aşamada, uygulama sonrasında ölçme araçları son test olarak tekrar uygulanmış, son testlerden sonra ebeveynlerle çevrimiçi ortamda dijital oyun oynama, zihinsel dayanıklılık, stresle başa çıkma ve programın etkililiği hakkında görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna dört hafta sonra kalıcılık testi için ölçme araçları tekrar uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubunun Ergenler İçin Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği ve Stresle Başa Çıkma Stratejileri Ölçeğinin son test puanları arasında istatistiksel olarak deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık olduğu saptanmıştır. Deney grubunda yer alan ebeveynlerle program sonrasında yapılan görüşmelerde ebeveynler çocuklarında değişimler yaşandığını belirtmişlerdir. Ebeveynler programın çocuklarında yaptığı değişimleri; stresle başa çıkma, özgüven, sosyal ilişkilerde iyileşme, öfke kontrolü, problem çözme ve karar alma becerilerinin gelişmesi şeklinde ifade etmişlerdir. Bu araştırmanın sonuçları, Zihinsel Dayanıklılık Müdahale Programı'nın etkili bir müdahale yöntemi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effect of the mental toughness intervention program on the mental toughness and stress coping levels of adolescent e-sports players by integrating the views of their parents. The study group was formed using the criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, and consisted of e-sports players and their parents who participated in an e-sports tournament organized by the Turkish E-Sports Federation, Provincial/District Directorates of Youth and Sports, municipalities, or private entrepreneurs in the last two years, and who agreed to participate in the study. The participants were aged 15-18 and played strategy, competitive, and action-based games (such as soccer, basketball, and car racing). The study was conducted in three phases. In the first phase, the Turkish E-Sports Federation, Provincial/District Directorates of Youth and Sports, municipalities, or private entrepreneurs were contacted to obtain permission to participate in the study. The research was conducted in three stages. In the first stage of the research, 140 adolescent e-sports players who had participated in an e-sports tournament organized by the Turkish E-Sports Federation, Provincial/District Directorates of Youth and Sports, municipalities, or private entrepreneurs in the last two years were reached, Mental Toughness Scale for Adolescent (MTS-A), developed by McGeown et al. (2018) and adapted into Turkish by Soylu et al. (2019), was administered. Based on the data obtained from the scales, 60 e-sports players with low levels of mental toughness were included in the sample. Subsequently, experimental and control groups were formed from adolescent e-sports players with low levels of mental toughness and who had given their consent to participate in the study. For parents, a parent interview form was prepared by obtaining expert opinions to determine their views on digital game playing and the current situation of adolescent e-sports players. In the second phase, the mental toughness Intervention Program was developed and implemented over eight weeks, with two sessions per week, totaling 16 sessions, for adolescent e-sports players. The program was conducted in person. In the third phase, the measurement tools were reapplied as a final test after the application, and after the final tests, online discussions were held with parents about digital gaming, mental toughness, coping with stress, and the effectiveness of the program. The measurement tools were reapplied to the experimental group four weeks later for a retention test. The data obtained were evaluated using statistical methods. The results of the study revealed a statistically significant difference in favor of the experimental group between the final test scores of the experimental and control groups on the Mental Toughness Scale for Adolescent and Scale of Strategies for Coping with Stress. In the discussions conducted with the parents in the experimental group after the program, the parents reported changes in their children. Parents described the changes in their children as improvements in stress management, self-confidence, social relationships, anger control, problem-solving, and decision-making skills. The results of this study demonstrate that the Mental Toughness Intervention Program is an effective intervention method.