Evaluation of the analgesic and anti-inflammatory effects of possible molecules increasing the effect of carbamazepine in trigeminal neuralgia in rats: Verapamil, ziconotide and silica
Karbamazepinin trigeminal nevraljideki etkisini arttıran olası moleküllerin analjezik ve anti-inflamatuar etkisinin sıçanlarda değerlendirilmesi: Verapamil, zikonotid ve silika
  1. Tez No: 880633
  2. Yazar: HAVVA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Trigeminal nevralji (TN) nadir görülen bir ağrı sendromudur ve hastaların hayat kalitesini ciddi şekilde etkilemektedir. Günümüzde, TN ağrısının semptomatik tedavisi için karbamazepin reçete edilmektedir. Ancak ilacın yan etkileri sebebiyle hastalar uzun süreli tedaviyi tolere edemezler. Bu sebeple, karbamazepinin etkinliğini başka ilaçlarla kombine ederek arttırmayı hedefledik. Deney, hayvanları (n=30) randomize şekilde altı gruba ayrıldı: Sham, CCI-IoN, Karbamazepin, Verapamil+Karbamazepin, Zikonotid+Karbamazepin ve Aeroperl+Karbamazepin. Öncelikle hayvanlarda infraorbital sinirin kronik konstriksiyonu (CCI-IoN) ile hastalık modeli oluşturuldu. Sonrasında, davranış deneyi olarak mekanik stimülasyon testi (MST), derecelendirilmiş von Frey filamentleriyle (vFF; 0.02g, 0.16g, 0.4g, 1g ve 2g) gerçekleştirildi. Sonrasında, dejeneratif trigeminal sinir, trigeminal ganglion ve serumda interlökin-6, interlökin-1β, TNF-α ve TRPV1 seviyeleri ELISA ile test edildi. Ayrıca, spinal trigeminal nükleus (SpVn) dokusunda histolojik değerlendirme yapıldı.
Özet (Çeviri)
Trigeminal neuralgia (TN) is a rare pain syndrome that immensely affects patients' life quality. Nowadays, Carbamazepine is prescribed clinically for symptomatic treatment, but patients cannot tolerate it for long periods due to the side effects. Therefore, we aimed to increase the tolerability or effectiveness of Carbamazepine in combination with other drugs. Rats are randomly divided into six groups (n=30): Sham, CCI-IoN, Carbamazepine, Verapamil+Carbamazepine, Ziconotide+Carbamazepine, and Aeroperl+Carbamazepine. First, all animals underwent chronic constriction injury of the infraorbital nerve (CCI-IoN) to constitute the animal model of trigeminal neuralgia. Then, the mechanical stimulation test (MST) is carried out as a behavioral test by applying a graded series of von Frey filaments (vFF; 0.02g, 0.16g, 0.4g, 1g, and 2g). Afterwards, interleukin-6, interleukin-1β, TNF-α, and TRPV1 (Transient receptor vanilloid-1) levels in the degenerated trigeminal nerve, trigeminal ganglion and serum were tested by ELISA. Additionally, a histological examination of spinal trigeminal nuclei (SpVn) was evaluated.