Otizm tanısı almış çocuğa sahip ebeveynler ve Otizm tanısı almamış çocuğa sahip ebeveynlerde evlilik doyumu ve öz-yeterlik düzeylerinin incelenmesi
Examining the self-efficacy and marital satisfaction levels of parents of children diagnosed with Autism and parents of children without Autism
  1. Tez No: 880641
  2. Yazar: ÖZLEM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, otizm tanısı almış çocuğa sahip ebeveynler ile otizm tanısı almamış çocuğa sahip ebeveynlerde evlilik doyumu ve öz-yeterlik düzeylerini inceleyerek karşılaştırmaktır. Araştırma İstanbul ili Sultangazi ilçesinde bulunan MEB'e bağlı Özel bir rehabilitasyon merkezinde eğitim gören otizm tanılı çocukların ebeveynleri (64) ve uygun örnekleme yoluyla seçilmiş otizm tanılı olmayan çocukların ebeveynleri (64) ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklemine Ebeveyn Öz-Yeterlik Ölçeği ve Evlilik Doyumu ölçeği uygulanmıştır. Ayrıca örneklem, yaş, cinsiyet, çocuğun tanısı, eğitim durumu gibi sosyodemografik değişkenler açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları SPSS 21 VE JASP 18 programları ile analiz edilmiştir. Verileri analiz etme sürecinde, Bağımsız Örneklemler t Testi, Anova, Levene Testi, Tukey Testi, Kruskal Wallis H Testi, Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında; grupların her ikisinde de evlilik doyumu ve öz-yeterlik seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Evlilik doyumu düzeyleri ve öz-yeterlik düzeyleri çocuğun otizm tanısı olup olmamasına göre farklılık göstermektedir. Otizm tanılı çocuğa sahip ebeveynlerin öz-yeterlik düzeyleri ve evlilik doyumu düzeyleri otizm tanısı almamış çocuğa sahip ebeveynlere göre daha düşük çıkmıştır. Anahtar Kelimeler Otizm, özel eğitim, evlilik doyumu, öz-yeterlik
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine and compare the marital satisfaction and selfefficacy levels of parents with children diagnosed with autism and parents with children without autism. The research was conducted with parents of children diagnosed with autism (64) studying at a private rehabilitation center in Istanbul, and parents of children without a diagnosis of autism (64) who were randomly contacted.Parents were evaluated in terms of sociodemographic variables such as age, gender, child's diagnosis, and educational status. In addition, the Marital Satisfaction Scale and the Parental SelfEfficacy Scale were delivered to the parents. The results of the study were analyzed with SPSS 21 AND JASP 18 programs. In the process of analyzing the data, Independent Samples t Test, Anova, Levene Test, Tukey Test, Kruskal Wallis H Test, Correlation Analysis were used. Looking at the results; No significant relationship was found between marital satisfaction and self-efficacy levels. It is seen that the total scores of the Marital Satisfaction Scale and the Parental Self-Efficacy Scale, and the sexuality and self scores of the sub-dimensions of the Marital Satisfaction Scale, of parents with children diagnosed with autism are lower than the other group. Keywords Autism, special education, marital satisfaction, self-efficacy