Monuments of the classical past into archaeological ruins: stadia and gymnasia in asia minor from late antiquity up to modern times
Klasik geçmişin anıtlarından arkeolojik kalıntılara: geç antikite'den günümüze küçük asya'da stadia ve gymnasia
- Tez No: 880640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 460
Özet
Küçük Asya'daki Greko-Romen şehirlerin stadion ve gymnasion'ları, insanlığın kalıcı soyut mirası olan spor mirasının somut temel kaynaklarını temsil etmektedirler. Önemlerine rağmen, bu anıtsal kompleksler mimari koruma ve mimari tarih alanlarında yeterince araştırılmamıştır. Arkaik dönemde kuruluşlarından Roma döneminde anıtsallaşmalarına kadar, mimari evrimleri yeterince incelenmemiştir. Ayrıca hem geçmişteki hem de günümüzdeki korunmuşluk durumları, toplumsal dinamiklerin değişimiyle bağlantılı olarak, Geç Antik Çağ'da dönüşümleri de dahil olmak üzere, tam olarak keşfedilmemiştir. Bu tez, Greko-Romen spor anıtlarının, özellikle stadion ve gymnasion'ların, Küçük Asya'da özgün kullanımlarını tamamladıktan sonra nasıl varlıklarını sürdürdüklerini incelemeyi ve çoklu yaşamlarını anlamayı amaçlamaktır. Bu anıtlar, köklü bir pagan geleneğinin ürünüdür ve Hristiyanlık Doğu Roma İmparatorluğunda kök salmaya başladığında, Klasik dönemin diğer yapıları gibi, yavaş yavaş terk edilmiş, ihmal edilmiş, yapı elemanları sökülmüş veya yeniden işlevlendirilmiştir. Hristiyanlık, birçok nedenden en belirgini olarak görülebilir, fakat tek neden olarak düşünülemez. Yüzyılları kapsayan bu nedenler, birbiriyle iç içe geçmiş çeşitli siyasi, dini ve toplumsal dinamikleri içermektedir. Bu nedenle, bu konuda tek odaklı bir neden-sonuç ilişkisini tartışmak mümkün değildir. Ekonomik ve idari sorunlar ve hatta çevresel faktörler de Klasik dönem şehirlerinin Ortaçağ Bizans şehirlerine dönüşümünde belirleyici nedenler olmuştur. Tüm bu nedenler ve kaynaklarını irdelemek de bu tezin amaçlarından biridir. Sonuç olarak, Geç Antik Çağ, bu binaların hayatta kalma sürecinde bir çöküşü ve bugünkü arkeolojik kalıntılara dönüşümünün başlangıcını işaret eder. Geç Antik Çağ ve Erken Orta Çağ'da, Klasik geçmişle devamlılık veya kopukluk sorunu uzun zamandır tartışılmaktadır. Bu bağlamda, bu tez, zamansal teorik yaklaşımları benimseyerek ve seçilmiş bir grup vaka çalışmasıyla, Küçük Asya'daki stadion ve gymnasion'ların kullanım/terk edilme zaman çizelgelerini ortaya çıkarırken, bu yapı gruplarının mevcut koruma durumlarını belgelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Stadia and gymnasia of Greco-Roman cities tangibly represent the primary heritage sources of humanity's enduring intangible heritage: the heritage of sports. Despite their significance, these monumental complexes have been insufficiently investigated in the fields of architectural conservation and architectural history. From their establishment in the Archaic period to their monumentalization in the Roman period, their architectural evolution remains understudied. Furthermore, their state of preservation, both ancient and current, have not been thoroughly explored, including their transformation during Late Antiquity amidst shifting societal dynamics. Thus, this thesis aims at understanding the afterlives and survival of Greco-Roman athletic monuments, particularly stadia and gymnasia, in Asia Minor. These monuments, deeply rooted in pagan tradition, were gradually abandoned, neglected, dismantled, or repurposed (similar to other buildings of Classical Antiquity) with the onset of Christianity. While Christianity might be one of the most evident factors among various others, it cannot be considered the sole cause of the transformation of Classical cities into medieval cities in Byzantium. The factors, spanning centuries, are intertwined and encompass political, religious, and societal dynamics. Economic and administrative problems, as well as environmental factors, might also be prominent reasons for the transformation of Classical cities into medieval Byzantine ones, all of which are also scrutinized in the thesis. Late Antiquity, consequently, marked a breakdown in the survival of these buildings and signaled the beginning of their long-term transformation into today's archaeological ruins. The question of continuity or discontinuity with the Classical past in Late Antiquity and the early Middle Ages in terms of art, architecture, and urbanism has long been debated. In this regard, this thesis attempts to unravel the many lives of these building groups by embracing temporal theoretical approaches and documenting, as well as assessing, their current state of preservation through a selected group of case studies.