Sağlıklı ve epilepsi tanısı konmuş köpeklerde fekal floranın karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comperative evaluation of faecal flora in healthy and epyleptic dogs
- Tez No: 880645
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÇİFTCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
İdiyopatik epilepsi, varsayılan bir genetik yatkınlık dışında herhangi bir altta yatan temelin belirlenemediği, tekrarlayan nöbetlerle karakterize, kedi ve köpeklerin nörolojik bozukluğudur. Çalışma kapsamında sağlıklı ve epilepsi tanısı konmuş olan köpeklerin fekal florasında mezofilik aerobik bakteri, koliform bakteri, Escherichia coli, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus ve Lactobacillus spp. içeriklerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlandı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastahanesine rutin kontrol amacıyla getirilen 10 adet sağlıklı ve 10 adet epilepsi tanısı konmuş köpeklere ait dışkılar çalışma materyali olarak kullanıldı. Dışkı örneklerinden mezofilik aerobik bakteri sayımı için Triptik Soy Agar, Koliform bakteri sayımı için MacConkey Agar, E. coli sayımı için Eosin Metilen Blue Agar, Enterococcus spp. selektif izolasyonu için Bile Esculin Agar, S. aureus sayımı için Mannitol Salt Agar ve Lactobacillus spp. selektif izolasyonu ve sayımı amacıyla De Man, Rogosa ve Sharpemrs Agar üzerine yayma tarzında ekim yapıldı. Ekim yapılan besi yerleri Lactobacillus spp. için 25oC'de 48 saat anaerobik ve diğer bakteriler için ise 37oC'de 24 saat süreyle aerobik koşullarda inkubasyona bırakıldı. İnkübasyon süresi sonunda 1-20 adet spesifik bakteri kolonisi içeren besi yerleri değerlendirmeye alındı ve fekal florada bulunan bakteri sayıları hesaplandı. Sağlıklı köpeklerin fekal florasında mezofilik aerobik bakteri, koliform bakteri, Escherichia coli, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus ve Lactobacillus spp. sayıları sırasıyla 6,6 x 106 kob/ mg, 2,6 x 105 kob/mg, 1,4 x 105 kob/mg, 1,6 x 105 kob/mg, 3,2 x 104 kob/mg ve 4,1 x 104 kob/mg olarak belirlendi. Epilepsi tanısı konmuş olan köpeklerde ise mezofilik aerobik bakteri, koliform bakteri, Escherichia coli, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus ve Lactobacillus spp. sayıları sırasıyla 9,0 x 106 kob/mg, 5,0 x 105 kob/mg, 2,8 x 105 kob/mg, 6,4 x 105 kob/mg, 6,3 x 104 kob/mg ve 1,2 x 104 kob/mg olarak hesaplandı. Sonuç olarak; epilepsili köpek fekal florasında probiyotik olarak da bilinen Lactobacillus spp. sayısında sağlıklı köpeklere oranla azalma görülürken, diğer bakteri sayılarında ise artış belirlendi. Bu durum epilepsili köpeklerin diyetine probiyotik bakteri eklenmesinin barsak mikrobiyotasının düzenlenmesi ve epileptik nöbetlerin sıklığının ve şiddetinin azaltılması için faydalı olabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Idiopathic epilepsy is a neurological disorder of dogs and cats characterized by recurrent seizures in which no underlying basis other than a presumed genetic predisposition can be determined. The aim of this study was to comparatively evaluate the content of mesophilic aerobic bacteria, coliform bacteria, Escherichia coli, Enterococcus spp., Staphylococcus aureus and Lactobacillus spp. in the fecal flora of healthy dogs and dogs diagnosed with epilepsy. Feces of 10 healthy dogs and 10 dogs diagnosed with epilepsy brought to Ondokuz Mayıs University Faculty of Veterinary Medicine Animal Hospital for routine control were used as study material. Fecal samples were inoculated on Tryptic Soy Agar for mesophilic aerobic bacteria, MacConkey Agar for coliform bacteria, Eosin Methylene Blue Agar for E. coli, Bile Esculin Agar for Enterococcus spp., Mannitol Salt Agar for S. aureus and De Man, Rogosa and Sharpemrs Agar for Lactobacillus spp. selective isolation and count. The media were incubated under anaerobic conditions at 25oC for 48 hours for Lactobacillus spp. and under aerobic conditions at 37oC for 24 hours for other bacteria. At the end of the incubation period, the media containing 1-20 specific bacterial colonies were evaluated and the number of bacteria found in the fecal flora was calculated. The numbers of mesophilic aerobic bacteria, coliform bacteria, E. coli, Enterococcus spp., S. aureus and Lactobacillus spp. in the fecal flora of healthy dogs were 6.6 x 106 cfu/mg, 2.6 x 105 cfu/mg, 1.4 x 105 cfu/mg, 1.6 x 105 cfu/mg, 3.2 x 104 cfu/mg and 4.1 x 104 cfu/mg, respectively. In dogs diagnosed with epilepsy, mesophilic aerobic bacteria, coliform bacteria, E. coli, Enterococcus spp., S. aureus and Lactobacillus spp. counts were 9.0 x 106 cfu/mg, 5.0 x 105 cfu/mg, 2.8 x 105 cfu/mg, 6.4 x 105 cfu/mg, 6.3 x 104 cfu/mg, and 1.2 x 104 cfu/mg, respectively. As a result, there was a decrease in the number of Lactobacillus spp., also known as probiotics, in the fecal flora of dogs with epilepsy compared to healthy dogs, while the number of other bacteria increased. It was concluded that adding probiotic bacteria to the diet of dogs with epilepsy may be beneficial for regulating the intestinal microbiota and reducing the frequency and severity of epileptic seizures.