Jeotermal kaynağa ait sürdürülebilirlik endeks çalışması: Kırklareli/Asilbeyli örneği
Sustainability index study on geothermal resources: the case of Kirklareli/Asilbeyli
  1. Tez No: 880702
  2. Yazar: SİNEM KIZILAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, jeotermal enerjinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi için geniş bir literatür taraması yapılmış ve Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nden elde edilen bilgilerle birlikte, sürdürülebilirlik göstergelerinin oluşturulması için sistematik ve tematik bir yaklaşım izlenerek bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçevede, Birleşmiş Milletler (BM)'in belirlediği 17 hedefin 12'si bölgenin sürdürülebilirlik hedefleri olarak belirlenmiştir. BM hedefleri altındaki 248 gösterge arasından bölge için 24 gösterge değerlendirilmiş ve sosyal, ekonomik ve çevresel temalar altında kategorize edilerek bir çerçeve oluşturulmuştur. Bu çerçevede, göstergeler endekslenmiş, atanan endeks değerleri aritmetik olarak toplanarak toplam sürdürülebilirlik endeksi hesaplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, jeotermal enerji kaynağının sürdürülebilir kullanımı, Kırklareli'de çevre dostu yenilenebilir enerji kullanımına ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik endeksleri çerçevesinde olumlu katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, a comprehensive literature review was conducted for the sustainability assessment of geothermal energy, with the information obtained from the General Directorate of Mineral Research and Exploration, a systematic and thematic approach was followed to create a framework for establishing sustainability indicators. Within this framework, 12 out of the 17 goals set by the United Nations (UN) were selected as the sustainability goals of the region. Among the 248 indicators under the UN goals, 24 indicators were evaluated for the region and categorized under social, economic, and environmental themes to create a framework. Within this framework, indicators were indexed, and the assigned index values were arithmetically summed to calculate the total sustainability index. The results of the study indicate that the sustainable use of geothermal energy will contribute positively to environmentally friendly renewable energy use in Kırklareli in terms of economic, social, and environmental sustainability indices.