Association of mitochondrial DNA copy number variations in triple negative breast cancer patients
Mitokondriyal DNA kopya sayısı değişimleri ile üçlü negatif meme kanseri arasaındaki ilişki
- Tez No: 880715
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ÖZBEK, DOÇ. CEMALİYE AKYERLİ BOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genom Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genom Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Üçlü Negatif Meme Kanseri Hastalarında Mitokondriyal DNA Kopya Sayısı Değişimlerinin İlişkisi Araştırmalar mitokondriyal DNA (mtDNA) kopya sayısı değişimlerinin çeşitli kanser türleriyle ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, mtDNA kopya sayısı değişimleri (KSD), kanser için güçlü bir biyobelirteç adayıdır. Üçlü negatif meme kanseri (ÜNMK), meme kanserinin en agresif alt tipi olarak kabul edilmektedir, bu nedenle tedavi yöntemlerinin hastanın gereksinimlerine göre dikkatle seçilmesi önemlidir. Ancak mtDNA KSD ve ÜNMK arasındaki spesifik ilişki bilinmemektir. Tanı ve tedavi yaklaşımlarında mtDNA'nın rolünün anlaşılması bu hastaların prognozuna ve etkin tedavi almalarına önemli katkılar sağlayabilir. Bu kapsamda amacımız neoadjuvan kemoterapisi gören ÜNMK hastalarında mtDNA KSD'lerini araştırarak prognostik amaçlar için mtDNA biyobelirteci tanımlamaktır. Bu doğrultuda, tümör dokularından ve bu dokulara karşılık gelen sağlıklı dokulardan total DNA izolasyonu gerçekleştirildi. Sonrasında mtDNA KSD'leri SYBR-green'e dayalı kantitatif gerçek zamanlı-PZR ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Association of Mitochondrial DNA Copy Number Variations in Triple Negative Breast Cancer Patients Alterations in mitochondrial DNA (mtDNA) have been associated with various cancer types, impacting cancer risk, metastasis, and prognosis. In this context, mtDNA copy number variations (CNV) are strong candidate biomarkers. Triple negative breast cancer (TNBC) is the most aggressive subtype, therefore it is crucial to choose treatment methods. However, the specific relationship between mtDNA-CNV and TNBC is unknown. Understanding mtDNA's role in diagnosis and treatment approaches can significantly contribute to the prognosis and effective treatment of these patients. Our aim is to identify mtDNA biomarkers for prognostic purposes by investigating mtDNA CNV in TNBC patients undergoing neoadjuvant treatment. To achieve this, total DNA was isolated from tumors and corresponding normal tissues. Quantification of mtDNA and nuclear DNA (nDNA) was conducted using real-time quantitative PCR with SYBR-green and specific primers.