Astımlı hastalarda eşlik eden alerjik rinitin serum leptin ve interlökin-6 düzeyi ile ilişkisi
The relationship between concomitant allergic rhinitis and serum leptin and interleukin-6 levels in asthmatic patients
- Tez No: 880739
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN PINAR YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Alerjik rinit ve astım arasında, astımlı hastaların %80'inde rinit, rinitli hastaların %30-40'ında astım olması gibi yakın bir ilişki vardır. Astım ve alerjik rinit, obeziteden bağımsız olarak yüksek serum leptin düzeyleri ile ilişkili olabileceği ve leptin düzeyinin her iki hastalığın şiddeti ve sonuçları ile korelasyon gösterebileceği öne sürülmüştür. Bu çalışmanın amacı, obez olmayan astımlı olgularda eşlik eden alerjik rinit varlığının, astım kontrolü, yaşam kalitesi parametreleri, serum leptin ve interlökin-6 (IL-6) düzeyi ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine başvuran ve astım tanısı almış olan hastalardan 18-70 yaş arasında 91'i alerjik rinit tanısı almış ve Vücut Kitle İndeksi (VKİ)
Özet (Çeviri)
Objective: Allergic rhinitis and allergic asthma are closely linked, with around 80% of asthmatic patients also experiencing rhinitis, and 30-40% of rhinitis patients also having asthma. It has been suggested that asthma and allergic rhinitis may be associated with high serum leptin levels, independent of obesity, and that leptin levels may correlate with the severity and outcomes of both diseases. The aim of this study was to investigate the relationship between the presence of concomitant allergic rhinitis and asthma control, quality of life parameters, serum leptin and interleukin-6 (IL-6) levels in non-obese asthmatic patients. Materials and Methods: The study comprised 176 non-obese individuals, aged 18- 70 years, who sought treatment at the Chest Diseases outpatient clinic at Yedikule Chest Diseases and Chest Surgery Education and Research Hospital. All patients were diagnosed with asthma, and out of these, 91 were also diagnosed with allergic rhinitis. The patients were assessed for allergic rhinitis using the Total Nasal Symptom Score (TNSS), r-TNSS and VAS score questionnaire. The asthma control test and GINA control questionnaire were used to assess the severity and management of asthma in the patients. The Quality of Life Questionnaire (SF-36) was administered to all patients. The investigation involved collecting blood samples from the patients in order to quantify the levels of leptin and IL-6. Asthma patients were categorized into two groups: Group 1, consisting of patients with allergic rhinitis, and Group 2, consisting of patients without allergic rhinitis. The study aimed to assess the correlation between the presence of allergic rhinitis in asthma patients and the severity of the disease, its control, as well as the levels of serum leptin and IL-6. Results: The study included 118 female patients and 58 male patients. The mean age of the patients was 39.4, and the mean body mass index (BMI) was 24.1. There were no significant differences found within the groups in terms of age, gender, BMI, and the year of asthma diagnosis.