18-65 yaş arası bireylerin beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Assessment of nutrition knowledge levels of individuals aged 18-65
  1. Tez No: 880747
  2. Yazar: ENES KAPLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF SERAP ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışma, 18-65 yaş arası bireylerin beslenme bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan tek merkezli, kesitsel nitelikte bir anket çalışmasıdır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evreni, bir ay içinde aile hekimliği polikliniğine başvuran 450 kişiden oluşmakta olup, örneklem büyüklüğü basit örneklem hesaplaması ile 207 kişi olarak hesaplandı ve çalışma 208 katılımcı ile tamamlandı. Katılımcılara, sosyodemografik bilgileri içeren form ile Yetişkinler İçin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği uygulandı. Verilerin analizi SPSS 22.0 programı ile yapıldı. Niceliksel değişkenler için minimum, maksimum, ortalama ve standart sapma; kategorik değişkenleri için sayı ve yüzde analizleri yapıldı. İkili değişkenlerin karşılaştırmaları Student t testi ile, ikiden fazla değişkenlerin karşılaştırmaları tek yönlü ANOVA testi ile, ilişkisel analizler Pearson korelasyon testi ile analiz edildi. Etki analizi için çoklu doğrusal regresyon testi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study is a single-center, cross-sectional survey aimed at assessing the nutritional knowledge levels of individuals aged 18-65. Materials and Methods: The study population consisted of 450 individuals who visited the family medicine outpatient clinic within a month. The sample size was calculated to be 207 using simple sampling calculations, and the study was completed with 208 participants. Participants were administered a form containing sociodemographic information and the Nutrition Knowledge Scale for Adults. Data analysis was performed using SPSS 22.0. Minimum, maximum, mean, and standard deviation were calculated for quantitative variables, while frequency and percentage analyses were conducted for categorical variables. Comparisons of binary variables were analyzed using the Student's t-test, comparisons of more than two variables were analyzed using one-way ANOVA, and relational analyses were conducted using Pearson's correlation test. Multiple linear regression analysis was performed for effect analysis. A p-value of