Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerin metabolik sendrom ile ilgili bilgi ve bilinç düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge and consciousness levels of the metabolic syndrome of the 18-65 years old who applied to the family medicine outpatient clinic
- Tez No: 827482
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Metabolik Sendrom bir halk sağlığı sorunu haline dönüşmüş olan bozulmuş açlık glisemisi, yüksek kan basıncı, dislipidemi ve abdominal obezite ile karakterize bir sendromdur. Neden olabileceği hastalıklar açısından değerlendirme yapmak,danışmanlık hizmeti sunmak,ilgili branşa hastayı yönlendirmek bu hastalıkları yönetmede önemlidir. Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerin Metabolik Sendrom ile ilgili bilgi ve bilinç düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız 384 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ve metabolik sendrom ile ilgili bilgi ve bilinç düzeylerinin değerlendirmeye yönelik literatür eşliğinde hazırladığımız anket yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmış ve yanıtlardan elde edilen veriler kaydedilmiştir. Verilerin analizi ve değerlendirilmesinde IBM SPSS v20 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Metabolic Syndrome is a syndrome characterized by impaired fasting glycemia, high blood pressure, dyslipidemia and abdominal obesity, which has become a public health problem. It is important to evaluate the diseases it may cause, to provide consultancy services, and to direct the patient to the relevant branch in managing these diseases. It was aimed to evaluate the knowledge and awareness levels of individuals aged 18-65 years who applied to the Family Medicine outpatient clinic about Metabolic Syndrome. Our study was carried out with 384 participants. The questionnaire, which we prepared with the literature to evaluate the sociodemographic characteristics and knowledge and awareness levels of the participants about the metabolic syndrome, was applied by face-to-face interview method and the data obtained from the answers were recorded. IBM SPSS v20 program was used in the analysis and evaluation of the data.