Kalça osteoartritinin cerrahi tedavisine karar vermede gluteal tendinopatilerin yeri
The role of gluteal tendinopathy treatment in hip osteoarthritis
  1. Tez No: 880784
  2. Yazar: MEHMET MURAT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmada gluteal tendiniti olan kalça osteoartritli hastaların rehabilitasyon veya rehabilitasyona ek ultrasonografi eşliğinde lokal kortikosteroid enjeksiyonu ile tendinit tedavisinin fonksiyonel skorlar ve objektif parametreler kullanılarak etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kalça ağrısı ile tarafımıza başvuran, kalça osteoartrit bulguları olan ve gluteal tendinit tanısı alan 78 hasta prospektif incelenmiştir. Ayrıca 22 total kalça artroplastisi uygulanan kalça osteoartriti olan hasta da fonksiyonel skorları karşılaştırmak amacıyla farklı bir grup olarak ele alınmıştır. Tendinit tanılı tüm hastalara lokal kortikosteroid enjeksiyonu önerilmiş ve kabul eden 36 hastaya rehabilitasyon programına ek olarak uygulanmış, enjeksiyonu kabul etmeyen 42 hastaya ise sadece rehabilitasyon uygulanmıştır. Tendinit tanılı hastaların başvuru anındaki demografik verileri, eklem hareket açıklığı, Kellgren Lawrance osteoartrit evreleri, gluteal tendinit evreleri, Western Ontario and McMaster Universities Osteoartrit Index (WOMAC) skoru, Oxford kalça skoru, kalça abdüktör kas gücü, tek bacak durma testi ve cerrahi istekleri değerlendirildi. Tedavi sonrası 6. ay kontrollerinde tendinit tanılı hastaların eklem hareket açıklığı, abdüktör kas gücü ölçümü, tek bacak durma testi, cerrahi istekleri ve fonksiyonel skorlar tekrar değerlendirildi. Her iki grup birbiriyle karşılaştırıldı. Artroplasti ile tedavi edilen 22 hastada ise demografik verilere ek başvuru anı ve 6. ay kontrolde fonksiyonel skorlar da elde edilerek çoklu grup değerlendirilmesine alındı. Bulgular: Çalışamaya katılan 78 hastanın 36'sı (%46,2) kadın, 42'si (%53,8) erkekti. Kortikosteroide ek rehabilitasyon ve Rehabilitasyon gruplarında yaş, cinsiyet, osteoartrit evresi ve taraf olarak birbirinden anlamlı farkı olmadığı gözlendi (sırasıyla p=0,920, p=0,398, p=0,123, p=0,052). Artroplasti grubu ile birlikte tüm hastaların yaş ortalaması 62,52 (aralık: 47 – 73 yıl), vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 23,19 (aralık:18,44 - 24,97) olarak hesaplandı ve gruplar arası anlamlı fark gözlenmedi (p=0,334).
Özet (Çeviri)
İntroduction: The study aims to investigate the effectiveness of rehabilitation or rehabilitation combined with ultrasound-guided local corticosteroid injection for the treatment of gluteal tendinitis in patients with hip osteoarthritis using functional scores and objective parameters. Materials and Methods: Patients who presented to us with hip pain, had hip osteoarthritis findings and 78 patients diagnosed with gluteal tendinitis were examined prospectively. Furthermore, a group of patients with hip osteoarthritis who underwent a total of 22 hip arthroplasties were also considered to compare functional scores. Local corticosteroid injection was recommended to all patients diagnosed with tendinitis and was applied in addition to the rehabilitation program to 36 patients who accepted the injection, and only rehabilitation was applied to 42 patients who did not accept the injection. Demographic data of patients diagnosed with tendonitis at the time of admission, range of motion, Kellgren Lawrence osteoarthritis grade, gluteal tendinitis grade, Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index (WOMAC) score, Oxford hip score, hip abductor muscle strength, single leg stance test and willingness to surgery were evaluated. In the 6th month controls after treatment, range of motion, abductor muscle strength measurement, single leg stance test, willingness to surgery and functional scores of patients diagnosed with tendinitis were re-evaluated. In 22 patients treated with arthroplasty, functional scores at the time of admission and at the 6th month follow-up were obtained in addition to demographic data and included in the multi-group evaluation. Results: Of the 78 patients who participated in the study, 36 (46.2%) were female and 42 (53.8%) were male. It was observed that there was no significant difference between the Corticosteroid and Rehabilitation groups in terms of age, gender, grade of osteoarthritis and side (p=0.920, p=0.398, p=0.123, p=0.052, respectively). After addition of the arthroplasty group the mean age of the all patients was 62.52 (range: 47 - 73 years), the mean body mass index (BMI) was calculated as 23.19 (range: 18. 44 - 24.97) and no significant difference was observed between the groups (p=0.334).