Türk KOBİ'lerini uluslararasılaşma için Afrika'ya giriş şekilleri: Batı Afrika ülkeleri ekonomik topluluğu örneği
Entry modes selection for internationalization of Turkish SMES: case of ecowas
  1. Tez No: 880783
  2. Yazar: AHNI JEAN CEDRIC LAGOU
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. SABRI BURAK ARZOVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Büyümekte olan KOBİ'ler için yurt dışı pazarlarına açılmak oldukça kritik ve riskli bir karar gerektirir. Bu kararı verirken stratejik analizler yapılmalı ve hedeflenen pazarın koşullarına uygun bir giriş stratejisi seçilmelidir. Stratejik seçenekler arasında ihracat, doğrudan yatırım, franchise anlaşmaları veya iş ortaklıkları gibi farklı yöntemler bulunabilir. Bu kararı verirken hedef pazarın ekonomik büyüme hızı, ülke riski, iş yapma kolaylığı endeksi ve kültürel farklılıklar gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Son yıllarda Türkiye'deki KOBİ'ler önemli bir ekonomik büyümeye katkı sağlamaktadır. Bu nedenle bu KOBİ'ler uluslararası pazarlara açılmayı düşünmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı ve Afrika Birliği tarafından düzenlenen iş forumları, özellikle Afrika'nın büyüyen ekonomisi göz önüne alındığında, Türk şirketlerinin ve özellikle KOBİ'lerin Afrika pazarına girmeye ilgi göstermelerine yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'den Afrika'ya iş yapan KOBİ'lerin, özellikle Batı Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu pazarına giriş stratejilerini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için Türkiye ve Batı Afrika'dan resmi uluslararası ekonomik ve ticari kurumların veri tabanları ve raporları kullanılmıştır. Ayrıca Afrika'da faaliyet gösteren bazı Türk KOBİ'lerin yöneticileriyle mülakatlar yapılmıştır. Bu mülakatlar, kendi şirketlerinin stratejik yönelimlerini, finansal kapasitelerini ve risk alma eğilimlerini analiz etmeye yardımcı olmuş ve en çok tercih edilen giriş stratejilerini ortaya koymuştur. Çalışma sonuçları, iç ve dış faktörlerin, ülke riski ve kültürel farklılıkların KOBİ'lerin giriş stratejilerini etkilediğini göstermektedir. Kültürel benzerlikler ve coğrafi yakınlık, şirketlerin büyüme isteğini artırırken, deneyim ve kültürel uyum, yabancı bir pazarda başarılı olmalarına yardımcı olmuştur. Ayrıca, ürün türü ve giriş stratejisi kararı da sonuçları etkileyen önemli faktörler arasındadır. Sonuç olarak, Batı Afrika pazarlarına girmeyi hedefleyen Türk KOBİ'leri, genellikle düşük risk nedeniyle ihracat stratejisini tercih etmektedirler ve doğrudan yatırımlardan kaçınmaktadırlar. Ancak, uzun süre Batı Afrika'ya ihracat yapmış ve yerel ortaklarla güçlü ilişkilere sahip KOBİ'ler, doğrudan yatırım yapmayı düşünmektedir. Bu araştırma sonuçları, ticaret açısından yeni bir bakış açısı sunmaya katkıda bulunuyor. KOBİ yöneticilerine, Batı Afrika Devletleri'nin ticaret potansiyelini ve etkileyen faktörleri daha iyi anlama konusunda yardımcı olacak ve en uygun giriş stratejilerini seçmelerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
For growing SMEs, expanding into international markets requires a highly critical and risky decision. When making this decision, strategic analyses should be conducted, and an entry strategy suitable for the conditions of the target market should be selected. Strategic options may include methods such as export, direct investment, franchise agreements, or partnerships. Factors such as the economic growth rate of the target market, country risk, ease of doing business index, and cultural differences should be taken into account when making this decision. In recent years, SMEs in Turkey have significantly contributed to economic growth. Therefore, these SMEs are considering expanding into international markets. Business forums organized by the Ministry of Trade of the Republic of Turkey and the African Union, especially considering the growing economy of Africa, have led Turkish companies, and especially SMEs, to show interest in entering the African market. The purpose of this study is to examine the entry strategies of SMEs from Turkey doing business in Africa, specifically in the market of the Economic Community of West African States (ECOWAS). To achieve this goal, databases and reports from official international economic and commercial institutions in Turkey and West Africa were used. Additionally, interviews were conducted with managers of some Turkish SMEs operating in Africa. These interviews helped analyze the strategic orientations, financial capacities, and risk-taking tendencies of their companies and revealed the most preferred entry strategies. The study results show that internal and external factors, country risk, and cultural differences affect the entry strategies of SMEs. Cultural similarities and geographical proximity increase companies' willingness to grow, while experience and cultural adaptation help them succeed in a foreign market. Furthermore, product type and entry strategy decisions are among the important factors affecting the outcomes. In conclusion, Turkish SMEs targeting West African markets generally prefer the export strategy due to lower risk and avoid direct investments. However, SMEs that have been exporting to West Africa for a long time and have strong relationships with local partners consider direct investment. The results of this research contribute a new perspective to trade. They will help SME managers better understand the trade potential and influencing factors of the West African States and contribute to selecting the most appropriate entry strategies.