Emerging donors in a changing domestic and global context:Evidence from Turkey
Değişen yerel ve küresel bağlamda yükselen donörler: Türkiye örneği
  1. Tez No: 880787
  2. Yazar: AYLİN YARDIMCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞAT BAYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
2000'li yıllardan itibaren yeni resmi kalkınma yardımı (RKY) donörlerinin yükselişi, uluslararası kalkınma alanında bir dönüm noktası olarak görülmekte ve yükselen güçler ile yerleşik uluslararası düzen arasındaki güç takasını temsil etmektedir. Türkiye, 2002'den bu yana geniş ölçekli RKY programları geliştiren yükselen donörlerden biri olarak tanımlanmaktadır. Ancak Türkiye'nin 2000'li yıllar boyunca dış yardım donörü olarak hızlı yükselişi, öte yandan da geleneksel açıdan durağan ve reaktif konumdaki dış politikasının seyrinde alışılmadık bir değişime işaret etmektedir. Uluslararası ilişkiler araştırmacıları için bu durum bir bilmece teşkil etmektedir: Türkiye'nin dış yardım politikası son yirmi yılda nasıl (ve daha da önemlisi, neden) evrilmiştir? Türkiye'nin dış yardım politikası yapımında hangi faktörler, hangi yapılar veya aktörler aracılığıyla ve ne ölçüde etkili olmuştur? Bu faktörler diğer yükselen donörlerden nasıl farklılık göstermektedir? Bu tez, dış politika analizi ve uluslararası politik ekonomi de dahil olmak üzere çeşitli teorik perspektiflerden yararlanan eklektik bir çerçeve aracılığıyla bu soruları ele almayı amaçlamaktadır. Yükselen donörlerin yükselişini çevreleyen tartışma, uluslararası ilişkiler, ekonomi, kalkınma çalışmaları ve siyasi coğrafyanın kesişme noktasında konumlandırılan yeni bir literatür akışı üretmiştir. Bu çalışmanın amacı, değişen küresel ve yerel bağlamda Türkiye'nin dış yardım politikasını kavramak için çok düzeyli bir yaklaşım geliştirerek bu multidisipliner literatüre katkıda bulunmaktır. Bu tez, fikirler, çıkarlar ve kurumlar gibi çok sayıda yerel ve uluslararası faktörün yanı sıra, bireysel düzeydeki siyasi aktörlerin daha önce göz ardı edilen rolünün de 1990'lardan bu yana Türkiye'nin dış yardım politikası öncelikleri ve yöntemleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu savunmaktadır. Çalışma, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Maarif Vakfı ve diğer sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcileriyle yapılmış mülakatları ve veri kaynakları bir araya getirmektedir. Aynı yaklaşımı temel alan bu çalışma, 1992-2022 yılları arasında Türk dış yardım politikasının dört aşamalı bir dönemselleştirme de önermektedir. Türkiye örneğinden elde ettiği bulgularla, benzerlikleri ve farklılıkları değerlendirmek ve Türkiye'yi mevcut tipolojiler ve sınıflandırmalar içinde konumlandırmak için yükselen donörlerin karşılaştırmalı bir analizini de sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of new donors of official development assistance (ODA) since the 2000s is seen as a turning point in the field of international development, representative of the power shift between emerging powers and the established international order. Since 2002, Turkey has been identified as one of the emerging donors that have developed sizable ODA programs. In the meantime, Turkey's rapid rise as a donor of foreign aid throughout the 2000s also marks an unconventional turn in the course of its traditionally inert foreign policy. For scholars of international relations, this presents a puzzle: How, and more importantly, why, has Turkey's foreign aid policy evolved in the past two decades? What factors have exerted influence over Turkey's foreign aid policymaking, through which structures or agents, and to what extent? How do these factors differ from those present in other emerging donors? This dissertation aims to address these questions through an eclectic framework that borrows from various theoretical perspectives. The debate surrounding the rise of emerging donors has produced a recent stream of literature positioned at the crossroads of international relations, economics, development studies, and political geography. The objective of this dissertation is to contribute to this multidisciplinary literature by developing a three-level analytical framework to uncover Turkey's foreign aid policymaking within a dynamic global and domestic context. This dissertation argues that among the myriad of international and domestic factors, including ideational forces, material interests, and political institutions, the previously overlooked role of political actors at the individual level has also had a significant influence on Turkey's foreign aid policy priorities and modalities since the 1990s. Based on the same approach, the study also proposes a four-fold periodization of Turkish foreign aid policy between 1992 and 2022. With the findings it harvests from the Turkish case, it also presents a comparative account of emerging donors in order to assess similarities and differences in policy-making, and to locate Turkey within the existing typologies and categorizations. To investigate the shifts in Turkey's foreign aid policy in the past three decades, this study combines semi-structured elite interviews and primary documentary sources from the Turkish International Cooperation Agency (TİKA), Ministry of Foreign Affairs, Presidency of the Republic of Turkey, Maarif Foundation and other non-governmental organizations to analyze Turkey's foreign aid policy in Latin America and Sub Saharan Africa.