Cyclotrichium origanifolium (Labill.) Manden. & Scheng.'den sentezlenen altın ve gümüş nanopartiküllerin antioksidan aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of antioxidant activity of gold and silver nanoparticles synthesized from Cyclotrichium origanifolium (Labill.) Manden. & Scheng.
  1. Tez No: 880790
  2. Yazar: MEHMET EMİN YILGEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKALP ÖZMEN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son zamanlarda nanoteknoloji bilimi ürünü olan nanopartiküllerin eşsiz özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Metal nanopartikül çeşitlerinden olan altın ve gümüş nanopartiküller biyolojik özelliklerinden dolayı oldukça bilinmektedir. Teknolojinin çevreye en az zarar ile gelişmeye devam etmesi sürdürülebilirlik açısından önem arz etmektedir. Bu doğrultuda altın ve gümüş nanopartiküllerin sentezinde çevre için daha az zararlı veya hiç zarar vermeyen solventlerin kullanılması“yeşil sentez”(green synthesis) yaklaşımı ile mümkündür. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında Cyclotrichium origanifolium (Labill.) Manden. & Scheng. su ekstraktı ile altın ve gümüş nanopartiküller sentezlenmiştir. Elde edilen altın ve gümüş nanopartiküllerin karakterizasyon işlemleri UV-vis, STEM, SEM-EDX, FTIR, zeta potansiyeli, nanopartikül boyutu ve XRD analizleri ile gerçekleştirilmiştir. Cyclotrichium origanifolium su ekstraktı ile HAuCl4 çözeltisinin karıştırılması sonucu sentezlenen altın nanopartiküllerinde şarap kırmızısı rengin oluştuğu gözlendi. Altın nanopartiküller 538 nm dalga boyunda ve 26.49 boyut dağılımına sahiptir. Altın nanopartiküllerin fonksiyonel grupları FTIR ile kristal yapıları ise XRD ile ortaya çıkarıldı. Altın nanopartiküllerde zeta potansiyeli -32 mV iken PI değerinin 0.335 olduğu belirlendi. Sentezlenen gümüş nanopartiküllerinde Cyclotrichium origanifolium su ekstraktı ve AgNO3 çözeltisinin karıştırılması sonucu kahverengi rengin oluştuğu gözlendi. Gümüş nanopartiküller 423 nm dalga boyunda ve 26.01 boyut dağılımına sahiptir. Gümüş nanopartiküllerin fonksiyonel grupları FTIR ile kristal yapıları ise XRD ile ortaya çıkarıldı. Gümüş nanopartiküllerin zeta potansiyeli -25.94 mV iken PI değeri 0.243 olarak belirlendi. Karakterizasyon başmaklarının ardından ekstrakt, altın ve gümüş nanopartiküllerin antioksidan aktiviteleri araştırılmıştır. Ekstraktın ABTS, DPPH, CUPRAC, FRAP ve fosfomolibdat aktiviteleri sırasıyla 53.27 mg TE/g, 50.17 mg TE/g, 154.32 mg TE/g, 98.51 mg TE/g ve 1.67 mmol TE/g olarak belirlenmiştir. Altın nanopartiküllerin CUPRAC, FRAP ve fosfomolibdat aktiviteleri sırasıyla 13.88 mg TE/g, 8.68 mg TE/g ve 0.08 mmol TE/g olarak belirlenmiştir. Gümüş nanopartiküllerin ABTS, CUPRAC, FRAP ve fosfomolibdat aktiviteleri sırasıyla 13.27 mg TE/g, 28.46 mg TE/g, 18.86 mg TE/g ve 0.09 mmol TE/g olarak belirlenmiştir. Ekstraktın, altın nanopartiküllerin ve gümüş nanopartiküllerin toplam fenolik içeriği sırasıyla 47.11, 4.59 ve 5.42 mg GAE/g olarak belirlenmiştir. Ekstraktın ve altın nanopartiküllerinin toplam flavonoid içeriği sırasıyla 13.73 mg RE/g ve 0.028 mg RE/g olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak altın ve gümüş nanopartikülleri sentezlenmiş ve bu nanopartiküllerin antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, nanoparticles, which are products of nanotechnology science, have come to the fore with their unique properties. Gold and silver nanoparticles, which are types of metal nanoparticles, are well known due to their biological properties. It is important for sustainability that technology continues to develop with minimal harm to the environment. It is possible to use solvents that are less harmful or not harmful to the environment for the synthesis of gold and silver nanoparticles with the“green synthesis”approach. In this direction, gold and silver nanoparticles were synthesized with water extract of Cyclotrichium origanifolium (Labill.) Manden. & Scheng. in this thesis study. Characterization of the obtained gold and silver nanoparticles were carried out by UV-vis, STEM, SEM-EDX, FTIR, zeta potential, nanoparticle size and XRD analyses. It was observed that wine red color at the synthesized gold nanoparticles was formed as a result of mixing Cyclotrichium origanifolium water extract and HAuCl4 solution. Gold nanoparticles have a wavelength of 538 nm and a size distribution of 26.49. Functional groups of gold nanoparticles were revealed by FTIR and crystal structures by XRD. It was determined that the PI value was 0.335 when the zeta potential was -32 mV at the gold nanoparticles. It was observed that brown color at the synthesized silver nanoparticles was formed as a result of mixing Cyclotrichium origanifolium water extract and AgNO3 solution. Silver nanoparticles have a wavelength of 423 nm and a size distribution of 26.01. Functional groups of silver nanoparticles were revealed by FTIR and crystal structures by XRD. While the zeta potential was -25.94 mV, the PI value was determined to be 0.243 of the silver nanoparticles. Following the characterization steps, the antioxidant activity of the extract, gold, and silver nanoparticles were investigated. ABTS, DPPH, CUPRAC, FRAP and phosphomolybdate activities of the extract was determined as 53.27 mg TE/g, 50.17 mg TE/g, 154.32 mg TE/g, 98.51 mg TE/g and 1.67 mmol TE/g, respectively. Gold nanoparticles of CUPRAC, FRAP and phosphomolybdate activities were determined as 13.88 mg TE/g, 8.68 mg TE/g, and 0.08 mmol TE/g, respectively. Silver nanoparticles of ABTS, CUPRAC, FRAP and phosphomolybdate activities were determined as 13.27 mg TE/g, 28.46 mg TE/g, 18.86 mg TE/g, and 0.09 mmol TE/g, respectively. The total phenolic content of the extract, gold nanoparticles and silver nanoparticles were determined as 47.11, 4.59 and 5.42 mg GAE/g, respectively. The total flavonoid content of the extract and gold nanoparticles were determined as 13.73 mg RE/g and 0.028 mg RE/g, respectively. As a result, gold and silver nanoparticles were synthesized and the antioxidant activities of these nanoparticles were determined.