Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı öğrencilerinin sınıf yönetimi yeterlikleri ve akademik erteleme eğilimleri
Pedagogical Formation Education Certificate Program students classroom management competencies and academic procrastination tendencies
- Tez No: 880792
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ARGON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın amacı pedagojik formasyon eğitimi sertifika programı öğrencilerinin sınıf yönetimi yeterlikleri ile akademik erteleme eğilimleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın çalışma evrenini 2022-2023 takvim yılında Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesinde formasyon eğitimi alan 419 öğrenci oluşturmuştur. Belirlenen evrenden 377 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplanmasında; kişisel bilgi formu, Sınıf Yönetimi Yeterlikleri ve Akademik Erteleme Eğilimi Ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistiklerde aritmetik ortalama ve standart sapma, kişisel değişkenlerde Kolmogorov – Smirnov testi, t, ANOVA, Mann Whitney U ve Kruskal Wallis H, ilişki analizinde Spearman Rho korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; öğrencilerin sınıf yönetimi yeterlikleri“yeterliyim”ve akademik erteleme eğilimleri“çoğunlukla yanlış”düzeyindedir. Sınıf yönetimi yeterliklerinin davranış yönetimi alt boyutu“orta düzeyde”ile ölçek toplamından ve diğer alt boyutlardan farklılaşmıştır. Öğrencilerin sınıf yönetim yeterlikleri cinsiyete göre toplamda farklılık göstermezken davranış yönetimi alt boyutunda farklılaşmış, yaşa göre bir farklılık göstermezken, alana göre farklılaşmıştır. Mezun olunan liseye göre ölçek toplamında ve davranış yönetimi alt boyutunda farklılaşmıştır. Akademik erteleme eğilimi cinsiyet, yaş ve alana göre farklılaşırken mezun olunan liseye göre farklılaşmamıştır. Akademik erteleme ile sınıf yönetimi yeterlik ölçeği toplam puanları ve alt boyutlarından fiziksel düzen yönetimi, öğretimin yönetimi, zaman yönetimi, ilişki yönetimi alt boyutları arasında“negatif yönde, orta düzeyde anlamlı”bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Akademik erteleme ölçeği toplam puanı ile sınıf yönetimi yeterlik ölçeği alt boyutlarından davranış yönetimi alt boyutu arasında ise“pozitif yönde düşük düzeyde”anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sınıf Yönetimi Yeterlikleri, Akademik Erteleme Eğilimi, Formasyon Öğrencisi
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between classroom management competencies and academic procrastination tendencies of pedagogical formation training certificate program students. The study population of the research consisted of 419 students who received formation training at Bolu Abant İzzet Baysal University Faculty of Education in the 2022-2023 calendar year. 377 students from the determined population participated in the research. Relational scanning model was used in the research. In data collection; personal information form, Classroom Management Competencies and Academic Procrastination Tendency Scales were used. In data analysis, arithmetic mean and standard deviation were used in descriptive statistics, Kolmogorov – Smirnov test, t, ANOVA, Mann Whitney U and Kruskal Wallis H were used in personal variables, and Spearman Rho correlation analysis was used in relationship analysis. According to the research results; Students' classroom management competencies are at the level of“I am sufficient”and their academic procrastination tendencies are at the level of“mostly wrong”. The behavior management sub-dimension of classroom management competencies differed from the total scale and other sub-dimensions with a“medium level”. While the classroom management competencies of the students did not differ according to gender in total, they differed in the behavior management sub-dimension. While they did not differ according to age, they differed according to the field. It differs in the total scale and behavior management sub-dimension depending on the high school graduated from. While academic procrastination varies according to gender, age and field, it does not differ according to the high school graduated. It was determined that there was a“negative, moderately significant”relationship between academic procrastination and the total scores of the classroom management competency scale and its sub-dimensions: physical order management, instructional management, time management and relationship management. It was determined that there was a“low level”positive relationship between the academic procrastination scale total score and the behavior management sub-dimension, one of the sub-dimensions of the classroom management competency scale. KEYWORDS: Classroom Management Competencies, Academic Procrastination Tendency, Formation Student