Bir hastanenin fizik tedavi ünitesine başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life in individuals aged 65 and over applying to the physical therapy unit of a hospital
- Tez No: 880793
- Danışmanlar: PROF. DR. EDİBE PİRİNÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Halk Sağlığı, Physiotherapy and Rehabilitation, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaşlılık bireyin yeti yitimlerinin arttığı, fiziksel açıdan kayıp yaşadığı, ruhsal sorunların gözlendiği ve çevreye olan bağımlılığının arttığı bir dönemdir. Yaşlılık döneminde artan yaşam kalitesi fiziksel ve psikolojik hastalıklara karşı önleyici olacaktır. Bu çalışmada Elazığ ilinde Fethi Sekin Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesine başvuran 65 yaş ve üzeri bireylerin yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Kesitsel tipteki bu çalışma Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesine başvuran 65 yaş ve üzeri 250 hastayla yapılmıştır. Araştırmada araştırmacılar tarafından hazırlanan katılımcıların demografik, sosyal ve sağlık bilgilerinin sorgulandığı 48 soruluk anket formu ve Yaşlılar İçin Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Modülü (WHOQOL-OLD) yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 paket programında analiz edilerek sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, Kolmogorov-Smirnov testi, student t testi, ANOVA, Pearson korelasyon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Old age is a period in which an individual's abilities increase, her physical losses increase, her spiritual life increases, and her life increases. Increasing quality of life in old age will prevent physical and psychological diseases. This study aims to evaluate the quality of life of individuals aged 65 and over who applied to the Physical Therapy Unit of Fethi Sekin City Hospital in Elazığ. This cross-sectional study was conducted with 250 patients aged 65 and over who applied to Elazığ Fethi Sekin City Hospital Physical Therapy Unit. In the study, a 48-question survey form prepared by the researchers, in which the demographic, social and health information of the participants were questioned, and the World Health Organization Quality of Life Module for the Elderly (WHOQOL-OLD) were applied by face-to-face interview method. The data were analyzed in the SPSS 22 package program and number, percentage, mean and standard deviation, Kolmogorov-Smirnov test, student t test, ANOVA and Pearson correlation test were used.