Bir alt kültür olarak Dom kültürünün Diyarbakır kültürüne yansıması
Reflection of Dom culture to the culture of Diyarbakir
  1. Tez No: 880804
  2. Yazar: ZİNET YOLCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Robabeh TAGHİZADEHZONUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Domlar, büyük göçlerin ardından yerleştikleri ülkelerde ekonomik nedenlerden kaynaklı olarak yarı-göçebe yaşamı benimsemiş olan topluluklardır. Domlar, yaşadıkları problemler nedeniyle anayurtlarını ya da bulundukları bölgeleri terk edip sürekli yerleşebilecekleri yeni yerler aramış ve yaşama tutunmaya çalışmışlardır. Bu çalışma, uzun süreli göç hareketleri sonucu Türkiye'ye yerleşen bir alt kültür olarak düşünülen Domların Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin özellikle Mardin, Batman ve Diyarbakır illerinde yaşayan Dom topluluklarının kökenlerini, yaşadıkları coğrafyadaki etkinliklerini, birlikte yaşadıkları topluluklarla olan etkileşimlerini, dillerini ve kültürel yaşantılarını konu edinmiştir. Alan araştırması ve geçmişe dönük taramalar ve görüşme verileri analiz edilmiştir. Anadolu tarih boyunca çeşitli medeniyetlere ve topluluklara ev sahipliği yapmıştır. Her bir bölgesindeki kültürel birikimin harmoniye dönüştüğü ve bunların ilmek ilmek işlendiği bu kadim toprakların, kültürel farklılıklarının yıllar içinde ortak dil bağlamında imgelendiğini etkileşimli çeşitlemelerde görmek mümkündür. Domların yaşadıkları yerlerin kültürel ve ekonomik yaşamına olan katkıları incelenmiştir. Bu çalışmada araştırma yöntemlerinden nitel araştırma modeli üzerinde durulmuştur. Nitel araştırmayı,“gözlem, görüşme ve doküman analizi gibi nitel veri toplama tekniklerinin kullanıldığı, algıların ve olayların doğal ortamda gerçekçi ve bütüncül bir biçimde ortaya konmasına yönelik nitel bir sürecin izlendiği araştırma”olarak tanımlamak mümkündür (Yıldırım ve Şimşek, 2008, s. 39).
Özet (Çeviri)
Doms are communities that have adopted a semi-nomadic life due to economic reasons in the countries where they settled after the great migrations. Due to the problems they experienced, the Dom left their homeland or the regions they were in, looked for new places where they could settle constantly and tried to hold on to life. This study discusses the origins of Dom communities living in the provinces of Mardin, Batman and Diyarbakır, their activities in the geography they live, their interactions with the communities they live together, their language and cultural life of the Southeastern Anatolia Region of the Dom, a subculture that settled in Turkey as a result of long-term migration movements. Field research and retrospective surveys and interview data will be analyzed and presented. Anatolia has hosted various civilizations and communities throughout history. It is possible to see interactive variations that the cultural differences of these ancient lands, where the cultural accumulation in each region has turned into harmony and where these have been worked up, have been visualized in the context of a common language over the years. The contributions of the Dom to the cultural and economic life of the places where they live will be examined.