Estetikte iki modern görüş: Benedetto Croce ve Frank Sibley'de bir kavram olarak güzellik
Two modern views in aesthetics: Beauty as a concept in Benedetto Croce and Frank Sibley
- Tez No: 880818
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR ÇÜÇEN, DOÇ. DR. CANER ÇİÇEKDAĞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sistematik Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Estetik, bir kavram olarak ilk kez Baumgarten tarafından temellendirilip kavramsal çerçevesini bulmuştur. Baumgarten'ın sınırlarını çizmeye çalıştığı estetik biliminin en temel problemi ise“güzel nedir?”sorusu etrafında güzellik problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problem zemininde estetik adı altında olmasa da Baumgarten öncesi düşünürlerin de akıl yürüttükleri bilinmektedir. Felsefe tarihinin en önemli problem alanlarından biri olarak görebileceğimiz güzellik problemi, böylece tarihsel bir zeminde ele alınıp incelenebilecek bir olanağa sahip olmuştur. Baumgarten sonrası ise, Aydınlanma düşüncesinden çağımıza değin birçok filozof tarafından estetiğin ve estetiğe dair problemlerin ele alınmaya devam ettiği görülmektedir. Bu çalışmada bahsedilen tarihsel arka plan temelinde ve estetik zemininde“güzellik kavramı”incelendiğinde; Platon, Hegel ve Croce üzerinden somutlaşan idealist temelli bir estetik yaklaşımının karşısında Aristoteles, Kant ve Sibley üzerinden okunabilecek karşıt bir estetik görüşü oluştuğu savı öne sürülmekte ve bahsedilen estetik yaklaşımlarının 20. yüzyılda Benedetto Croce ve Frank Sibley üzerinden elde edillmesinin olanaklılığı soruşturulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aesthetics, as a concept, was first grounded and conceptualised by Baumgarten. The most fundamental problem of the science of aesthetics, whose boundaries Baumgarten tried to determine, is the problem of beauty within the question“what is beautiful?”. It is known that thinkers before Baumgarten also reasoned on this problem, although not under the name of aesthetics. The problem of beauty, which we can see as one of the most important problem areas in the history of philosophy, thus has the opportunity to be handled and analysed in a historical background. After Baumgarten, it is seen that aesthetics and aesthetic problems continue to be addressed by many philosophers from Enlightenment thought to our age. In this study,“the concept of beauty”is analysed through the aforementioned historical background and aesthetics. As a result, it is argued that an aesthetic view that can be recognised through Aristotle, Kant and Sibley is formed against an idealist-based aesthetic approach embodied through Plato, Hegel and Croce. In this study, it is tried to answer whether the mentioned aesthetic approaches can be achieved through Benedetto Croce and Frank Sibley in the 20th century.